Turecko si zavře dveře pro vstup do Evropské unie, pokud zavede ústavní změny, podpořené nedávným referendem. Řekla to ve středu nizozemská europoslankyně Kati Piriová, která působí v EP jako zpravodajka pro Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterním rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že Turecko nehodlá čekat u dveří Evropské unie věčně a že se v některých unijních státech rozvíjí nepřátelství vůči Turecku a strach z islámu.
Piriová prohlásila, že zavede-li Erdogan všechny navrhované ústavní změny, jež rozšiřují jeho pravomoci, měla by EU formálně pozastavit přístupové rozhovory s Tureckem.
"Turecko se s takovou ústavou nemůže stát členem EU a nemá smysl pokračovat v diskusi o přistoupení," řekla Piriová před zahájením parlamentní debaty o Turecku.
EP už loni přijal nezávazné usnesení, které doporučuje zmrazit přístupová jednání kvůli postupu Ankary proti údajným účastníkům nezdařeného puče. Usnesení ale také počítá s možností rozhovory EU s Tureckem obnovit. Turecko zahájilo po pokusu o puč rozsáhlé čistky, v nichž stále pokračuje. Nově bylo v noci na dnešek zadrženo přes 800 lidí, celkem je ve věznicích od loňska kolem 40 tisíc osob. Většina z nich je podezíraná ze spojenectví s duchovním Fethullahem Gülenem, kterého Ankara označuje za zosnovatele převratu.
K debatě o možném pozastavení přístupových rozhovorů s Tureckem vyzval v pondělí eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn. Mělo by se o tom podle něj jednat na páteční schůzce ministrů zahraničí zemí EU na Maltě.
Erdogan řekl, že považuje za závažné, že se v "Evropě šíří islamofobie": "EU zavírá Turecku své dveře, zatímco Turecko dveře nezavírá nikomu. Nebude-li jednat upřímně, budeme muset najít řešení. Nač čekat déle." Zopakoval, co už uvedl v minulosti, totiž že Turecko může uspořádat podobné hlasování o členství v EU, jako bylo to v Británii. Podle Erdogana "brexit zajistil Británii klid v duši a země teď může směřovat k nové budoucnosti".