Evropa je tak tolerantní, až to hraničí s podlézavostí

Zahraničí
11. 1. 2016 20:30
Spisovatel Hafid Bouazza.
Spisovatel Hafid Bouazza.

Musíme přestat být naivní, říká nizozemský spisovatel marockého původu Hafid Bouazza v rozhovoru v belgickém deníku De Standaard. Násilnosti v Kolíně nad Rýnem i v jiných evropských městech mají podle něj rozhodně co do činění s islámem. "Protože tady se jedná nejenom o náboženství, ale i o kulturu, o celý systém názorů a postojů. A podle islámu je žena vlastnictvím muže."

Jediné, co se zatím ví o pachatelích masového násilí z Kolína nad Rýnem, je, že podle obětí a svědků šlo muže arabského a severoafrického původu. Má to něco společného s islámem?

Mnoho zápaďanů tomu nechce rozumět, ale v arabském světě se klukům už od malička vtlouká do hlavy, že stojí o několik příček na žebříčku výše než jejich sestry. Tak to v islámské kultuře je, je to machistická kultura. Mluvíme tu o čtrnácti stech letech indoktrinace. Nejde o to, zda útočníci z Kolína nad Rýnem byli žadatelé o azyl, uprchlíci nebo Němci cizího původu. Pokud se jedná o cizince, kteří už léta žijí v Německu, tak za celou tu dobu se ani o molekulu neposunuli blíže k civilizaci. Pokud se jedná o nově příchozí, pak vůči Němcům neprojevují ani píď pokory a vděčnosti. Už v září jsem předpovídal v komentáři, že přepadávání a znásilňování se v důsledku masové migrace nedají vyloučit. V každé středomořské machistické kultuře muži považují svoji matku za svatou, svoji babičku za nedotknutelnou a jsou přesvědčeni, že jejich sestry jsou na žebříčku hluboko pod nimi.

Říkáte "v každé středomořské kultuře". Takže to neplatí nutně jenom pro islámskou kulturu?

Platí. Islám není jenom náboženství, nýbrž i kultura, mentalita a celý systém názorů s postojů. Islám považuje muže za správce své ženy. Žena je považována za mužův majetek. Některé islámské ženy se zastávají šátku a poukazují na to, že na ně muž pohlíží jako na drahý šperk, který je potřeba držet v ústraní nebo ve šperkovnici. Takové přirovnání ale přitom vůbec není lichotivé, zbavuje to ženu jejího lidství a podává důkaz, že na ní je možné nahlížet jako na předmět. Já nechápu kolínskou primátorku Rekerovou, která ženy nabádala, aby se držely v bezpečné vzdálenosti od mužů. Jak to asi měly udělat, když byly obklíčeny bandou deseti chlapů? Proč neřekla jasně, že každý pachatel bude nalezen a zatčen?

Jak si vysvětlujete reakce z tohoto týdne na události v Kolíně?

Je smutné muset to konstatovat, ale Západ je už dávno bezpáteřní. Druhá světová válka v Evropě zanechala pocit viny, který vyústil v otrockou poddajnost a xenofobii. Evropa by ráda byla tolerantní, ale ta tolerance se změnila v podlézavost. Pak ať nikoho nepřekvapuje, že politička jako je Marine Le Penová může získat tolik příznivců.

Přikláníte se vy osobně k extrémní pravici?

Já jsem byl vždycky mimo proud, nikdy bych nešel na sjezd Národní fronty. Ale pokud se tomu říká extrémní pravice, tak se raději hlásím k této vizi než ke strnulosti islámu. Proč by vlastně Le Penová nemohla zastávat francouzské hodnoty?

Extrémní pravice se často omezuje na smýšlení typu "my-oni" a na prostá zjednodušování.

Politika se neobejde bez zjednodušování, jinak nemůžete řídit žádnou zemi. Kritičtí myslitelé se znalosti věci musí do tohoto zjednodušení vnášet nuance.

Jste takový myslitel, který dokáže nuancovat?

Proč bychom neměli dělat závěry o pachatelích ze stejného prostředí? Proč se pořád čeká, že budeme nuancovat, když se jedná o muslimy? Přijde mi nesmírně líto, že do našich krajin emigrují islámské ženy, které tu tak málo mohou těžit z našich západních hodnot osvícení. Ne, my děláme pravý opak: ten, kdo se přizpůsobuje, jsme my. Ve Velké Británii se debatuje o tom, že by se zkouškové období ve školách mělo přizpůsobit ramadánu. A v Nizozemsku chtějí udělat z islámského svátku Eid oficiální státní svátek a kvůli němu zrušit jeden svátek křesťanský. My se kousek po kousku vzdáváme našich svobod.

Dalo by se namítnout, že volno na svátek Eid je právě krokem ke svobodě - svobodě vyznání?

A nebylo by potom korektnější dát i jiným náboženstvím dárek v podobě volného dne ve škole? Já si upřímně dělám starosti o každý centimetr svobody, které se vzdáváme, protože spolu s ní ztrácíme i kousek civilizace. Byl jsem v šoku, když jsem slyšel, že kabaretiér Hans Teeuwen po vraždě Theo van Gogha řekl, že už nebude dělat vtípky o islámu. Ale já ho chápu. Teeuwen ztratil přítele a sám chce dál žít. Za svobodu slova by se nemělo umírat - já sám nevěřím na mučednictví.

Jak podle vás reagovalo Německo na masové útoky na ženy?

Velmi důstojně. Demonstrovalo se proti znásilňování jako takovému. Ale nikdo nezačal zapalovat azylová centra nebo, kromě pár výjimek, napadat libovolné cizince. Nic takového samozřejmě ani nechceme. Já si myslím, že většina Němců uprchlíky skutečně vítá upřímně. Ale zároveň se Německo dosud stále potýká s gigantickým pocitem provinění. Hledají odpuštění za minulost tím, jak se vřele staví k uprchlíkům? Možná, ale uvědomme si, že si sem bereme zatvrzelé machisty.

Ti uprchlíci ale prchají před krutou válkou. Je mezi nimi i spousta žen a dětí.

Převážná většina uprchlíků jsou muži, kteří cestují bez žen a dětí. The New York Times nedávno zdokumentoval, že ženy mezi nimi jsou vystavené velkému riziku sexuálního zneužití, a to nikoliv jenom během cesty do Evropy, ale i v azylových centrech v Německu. To je přece strašné!

Připadá vám návrh nechat azylanty absolvovat kurz sexuální výchovy jako krok správným směrem?

Nejlepší škola je vlastní zkušenost. Pošlete nově příchozí ihned na kurz jazyka a dejte jim rychle práci. Nejraději na pracovišti, kterému velí žena. Ukažte jim, že ženy u nás zastávají rozhodující pozice jako manažerky, soudkyně atd. V islámských školách v Nizozemsku by úřady měly každé dva měsíce provádět nehlášené kontroly. Protože všechno začíná u vzdělávání.

Nezní to až trochu příliš paternalisticky?

Musíme se přestat chovat jako krotcí beránci. Ve své potřebě konat dobro už jsme ztratili rozum. Já jsem pesimisticky založený - po Charlie Hebdo, po útocích v Paříži teď toto. A stanou se ještě mnohem horší věci.

Násilnosti v Kolíně jsou odsouzeníhodné, ale přece je nemůžeme srovnávat s masovým vražděním?

Různé formy utrpení skutečně nemůžeme srovnávat. Ale jak už jsem řekl: islám je více než jen náboženství. A pokaždé se jedná o pachatele islámského vyznání. V Koránu je napsáno, že kdo se jakkoliv vysmívá prorokovi, musí být zprovozen ze světa. Klasická arabská literatura je plná veršů o vraždychtivých kmenových šarvátkách. A koncept mužství je v islámské kultuře nesmírně důležitý.

Mírně smýšlející žadatelé o azyl a uprchlíci se nyní bojí, že budou házeni do jednoho pytle s útočníky na kolínské ženy.

Tak ať se postarají o to, aby jejich souvěrci byli zatčeni a ať se objeví v ulicích s jasným poselstvím, že ženy musí být nechány na pokoji! Po útocích z 11. září byly v Maroku demonstrace proti terorismu. Proč to nejde nyní? Když má člověk jako uprchlík přežít takovou cestu, musí být velmi silný. Udržet nad hlavou slogan přece nemůže být tak těžké! Jejich mlčení mi nahání strach ze všeho nejvíc.

(redakčně kráceno)

Hafid Bouazza (45) je nizozemský spisovatel marockého původu. Do Nizozemska přišel v sedmi letech, kde později vystudoval arabský jazyk a literaturu na Amsterdamské univerzitě. Za svůj literární debut De voeten van Abdullah (vyšlo česky v roce 2002 jako Abdulláhovy nohy) získal v roce 1996 cenu E. Du Perrona, jeho román Paravion získal v roce 2004 prestižní literární cenu De Gouden Uil. Bouazza se hlásí k ateismu. V roce 2014 jej nizozemská svobodomyšlenkářská asociace De Vrije Gedachte vyhlásila Myslitelem roku.
Autor: - red -Foto: , Standaard.be

Další čtení

Trumpova popularita poklesla, Američany znejistila jeho cla světu

Zahraničí
3. 4. 2025

Trump představil reciproční cla, na zboží z EU bude clo 20 procent

Zahraničí
2. 4. 2025

Ve volbách do nejvyššího soudu Wisconsin uspěla kandidátka podporovaná demokraty

Zahraničí
2. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ