Britský premiér David Cameron varoval, že nedělní vítězství radikální levice v parlamentních volbách v Řecku zvýší ekonomickou nejistotu v celé Evropě. Opoziční socialisté v Portugalsku naopak uvítali úspěch strany Syriza, která je proti dalším úsporným opatřením a utahování opasků. V jejím úspěchu vidí znamení pozitivních změn v Evropě. První zprávy ze světových burz hovoří v souvislosti s řeckými volbami o poklesu ceny eura, a to na nejnižší úroveň vůči dolaru za posledních jedenáct let.
"Řecké volby zvýší ekonomickou nejistotu napříč Evropou. To je důvod pro to, aby Británie setrvala u své (hospodářské) politiky, ochránila vlastní (ekonomickou) bezpečnost," řekl konzervativní premiér Cameron na Twitteru.
Francouzský socialistický prezident François Hollande řecké vítězné levici poblahopřál. Přeje si, aby Francie a Řecko dále úzce spolupracovaly na ekonomickém růstu a stabilitě eurozóny.
Předseda strany Syriza Alexis Tsipras oznámil, že chce s věřiteli vyjednat spravedlivé a vzájemně výhodné podmínky pro splácení řeckého dluhu.
Šéf německé centrální banky Jens Weidmann vyjádřil naději, že nová řecká vláda nebude řeckým obyvatelům slibovat něco, co nemůže od partnerů dostat a co si Řecko nemůže dovolit.
Podle vedení portugalských socialistů je výsledek řeckých voleb podnětem k pozitivním změnám v hospodářských politikách v Evropě. "Je nutné zbrzdit úsporná opatření, která nedokázala oživit ekonomiku ani ozdravit veřejné finance," uvedla opoziční strana v prohlášení.
Belgický ministr financí Johan Van Overtveldt již v neděli prohlásil, že vidí v rámci zemí eurozóny určitý prostor pro diskuzi o formě řeckého dluhového programu. Ministři financí eurozóny budou právě dnes jednat v Bruselu. "Můžeme mluvit o formě, můžeme hovořit o restrukturalizaci dluhu, ale základ, a sice, že Řecko musí dodržovat pravidla měnové unie, musí zůstat," uvedl Van Overtveldt. I kdyby se v něčem vyšlo straně Syriza vstříc, "podstatné věci není možné změnit", dodal.
Frakce sociálních demokratů v Evropském parlamentu považuje výsledek voleb za milník a znamení, že by mělo dojít ke změně hospodářské politiky eurozóny. "Opětovné jednání o řeckém dluhu, zejména nastavení podmínek pro finanční výpomoc, by už nemělo být považováno za tabu," uvedl předseda frakce Gianni Pittella.
I německá krajně levicová strana Levice označila vítězství Syrizy za "nový začátek pro Evropu". Výsledek je podle ní ranou pro politiku, kterou Řecku diktovali mezinárodní věřitelé - Evropská centrální banka, Evropská komise, Mezinárodní měnový fond - a rovněž německá vláda. "Řecké volby nejsou jen šancí na nový začátek pro Řecko, ale i pro celou Evropu. Poskytují příležitosti k demokratickému procitnutí a k zásadním změnám ve směřování Evropské unie," uvedli ve svém prohlášení spolupředsedové Levice Katja Kippingová a Bernd Riexinger.