Evropa nemůže zvládnout pojmout miliony uprchlíků, řekl bývalý německý kancléř Helmut Kohl a vyzval k větší spolupráci, která by pomohla vyřešit uprchlickou krizi.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Kohl je považován za architekta znovusjednocení Německa a předního zastánce evropské integrace. Příští týden v úterý se má ve svém domě v Ludwigshafenu setkat s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který nechal postavit na maďarské hranici se Srbskem a Chorvatskem plot z ostnatého drátu na ochranu před migranty.
"Řešení leží v postižených regionech. Neleží v Evropě. Evropa se nemůže stát novým domovem pro miliony lidí v nouzi z celého světa," napsal Kohl ve sloupku, který má vyjít v neděli v listu Tagesspiegel am Sonntag. Vyzval vlády EU ke spolupráci při řešení uprchlické krize, ale upozornil, že je potřeba také respektovat národní rozdíly.
Orbána označil Kohl za svého přítele a poděkoval Maďarsku, že v roce 1989 otevřelo hranice tisícům východních Němců prchající z komunistické země, což pomohlo vyvolat pád berlínské zdi.
Maďarský premiér je kritikem politiky otevřených dveří vůči uprchlíkům, kterou zastává současná německá kancléřka Angela Merkelová, bývalá Kohlova chráněnka. Vztahy mezi Kohlem a Merkelovou však ochladly poté, co vyzvala Křesťanskodemokratickou unii (CDU), aby se rozešla se svým bývalým lídrem kvůli aféře s tajným financováním strany. Od té doby Kohl několikrát vyjádřil pochybnosti ohledně některých postupů Merkelové, včetně jejího zvládání dluhové krize v eurozóně.