Silná politička
Evropa: Vítězství Merkelové je dobré pro Německo i pro unii
23.09.2013 11:40
Evropský tisk oceňuje výrazné vítězství křesťanských demokratů německé kancléřky Angely Merkelové v nedělních parlamentních volbách. Mnohé deníky přitom poukazují na to, že setrvání Merkelové v čele vlády je dobrou zprávou nejen pro Německo samé, ale i pro celou Evropskou unii.
Podle italského listu La Repubblica lze vítězství Merkelové považovat za "oslavné ovace národa za její vítězství v evropské krizi". "Je to triumf, návrat na bojiště, na němž prokázala schopnost a odvahu."
Polská Gazeta Wyborcza rovněž poukazuje na to, že kancléřka dokázala v předvolebním klání s konkurenty přesvědčit německé voliče, že jedině její vláda dokáže zajistit všeobecnou stabilitu a blahobyt.
Španělský El Mundo vedle jiných evropských deníků poukazuje na to, že jde o historický triumf srovnatelný s velkým vítězstvím Helmuta Kohla v roce 1990 po pádu Berlínské zdi. Je však o to větší, že Merkelová jako jediná z vedoucích představitelů velkých evropských zemí dokázala svůj mandát obhájit uprostřed krize.
Podobně britský deník The Guardian konstatuje, že od roku 2008, kdy světové hospodářství zasáhla krize, evropští voliči své vlády odvolali, ať už byla levicové, centristické či pravicové. Ale Angela Merkelová a její konzervativní koalice CDU/CSU tomuto trendu odolaly, a to ne jednou, ale dvakrát.
Evropský komisař chválil Angelu
Vítězce německých voleb, kancléřce Angele Merkelové nechybí zdravý rozum a má evropské přesvědčení, řekl novinářům evropský komisař Michel Barnier, odpovědný za vnitřní trh a služby. Po volbách, ve kterých kancléřka jasně zvítězila, ale propadl její dosavadní koaliční partner, čeká Barnier z německé strany pokračování v dosavadní spolupráci.
"Je to dáma, které nechybí zdravý rozum, má mnoho energie, mnoho pragmatismu a rozhodně je někým, kdo má evropské přesvědčení. A to jsou kvality, které potřebujeme, které bude Evropa potřebovat," prohlásil eurokomisař.
Merkelové Konzervativní unie (CDU/CSU) v nedělních německých volbách drtivě vyhrála, ale většinu ve Spolkovém sněmu nezískala. Její dosavadní koaliční partner, liberální FDP, ze Spolkového sněmu vypadl. Kancléřka tak bude muset přesvědčit některého ze svých levicových konkurentů, aby se připojil ke koaliční vládě.
K vítězství už nejvýraznější ženě nynější EU poblahopřál předseda Evropské komise José Barroso i unijní prezident Herman Van Rompuy.
Barnier na tiskové konferenci připomněl, že Merkelová se v červnu 2012, ale i poté, stavěla za vznik bankovní unie. Její první část - jednotný bankovní dohled - se rozbíhá. Druhý stavební prvek, tedy společný mechanismus řešení bankovních problémů, by chtěla mít Evropská komise připravený do konce letošního roku. Právě Berlín přitom dosud měl s podobou navrženého řešení určité potíže.
Barnier kritiku, kterou prý při své práci slýchá z Londýna, Paříže či dalších metropolí, označil za normální. Věci se však podle něj přesto hýbou kupředu. "V tomto duchu budu pokračovat ve spolupráci s kancléřkou a německým ministrem financí," dodal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.