Evropa žije v iluzi. Putin jde po celé Ukrajině, řekl Tusk

Zahraničí
9. 3. 2015 11:45
Předseda Evropské rady Donald Tusk.
Předseda Evropské rady Donald Tusk.

Konflikt na východní Ukrajině je jen jednou z mnoha krizí, které ohrožují bezpečnost Evropy. V rozhovoru s listem The New York Times před schůzkou s americkým prezidentem Barackem Obamou to prohlásil stálý předseda Evropské rady Donald Tusk.

Evropané podle něj musejí přestat žít v iluzích. Tusk proto chce, aby Evropa zaujala po boku Spojených států rozhodnější postoj nejen vůči ruské snaze překreslit hranice, ale i k řešení chaotických situací v zemích, jako je Libye, a k hrozbě radikálního islámu.

Evropská unie se podle Tuska v souvislosti s ruskou agresí stále zdráhá postavit se čelem realitě násilného konfliktu. Přitom se z událostí na Donbasu a ruské anexe Krymu musí poučit, aby dokázala reagovat na novou a nebezpečnou éru.

"Dosáhnout shody mezi 28 demokraciemi, protože to nejsou jen státy, ale i demokracie, je velmi obtížné," vysvětlil Tusk. Dodal, že množství sankcí, které byly na Rusko za poslední rok uvaleny, ukazují, že evropský blok se snaží zůstat jednotný a že odvetná opatření zašla dále, než si někteří unijní členové přáli. Nyní prý ale EU i přes pokračující ruské provokace není připravena k dalšímu zostření sankčního režimu.

Donald Tusk má v plánu se sejít s americkým prezidentem Barackem Obamou (ilustrační foto).The New York Times v této souvislosti poznamenal, že Polák Tusk oproti ostatním evropským představitelům zastává vůči Rusku postoj jestřába a že tento názor vychází z historické zkušenosti Polska s Ruskem.

Jednou z největších Tuskových obav je to, že jen málo Evropanů dokáže uvažovat o možném vojenském konfliktu či válce. Unijní prezident připomněl, že takovéto myšlení považuje veřejné mínění za nepřijatelné a že kvůli této neochotě je Evropa špatně připravena na obranu společných západních hodnot proti sebevědomým a nedemokratickým silám v Rusku či kdekoli jinde.

Ruské obvinění, že krizi na Ukrajině vyvolal Západ, považuje Tusk za směšné. "Ani v nejmenším nepochybuji, kdo je obětí a kdo agresorem," řekl s tím, že osobně by se za Ukrajinu zasadil více. "Obávám se, že Rusko chce vojensky, hospodářsky či za použití jiných nástrojů opět získat kontrolu nad celou Ukrajinou," dodal.

Někteří evropští politici jsou prý ochotni uvěřit tomu, že ruský prezident Vladimir Putin může ukázat dobrou vůli. "O tom ale pochybuji," řekl Tusk s tím, je třeba se neustále bránit ruským pokusům o názorovém rozdělení evropských představitelů.

Severoatlantickou alianci považuje Tusk za základ evropské bezpečnosti, ale nyní Evropané po letech neustálého snižování výdajů na obranu musí učinit více. Zvážit by měli novou a více ambiciózní obrannou a bezpečnostní politiku, která nebude jen pouhou součástí NATO.

Tusk se vydal na návštěvu Washingtonu v době, kdy Evropa a USA chtějí demonstrovat jednotný postoj vůči Rusku a prohloubit svou protiteroristickou spolupráci.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ