Chorvatsko v předvečer 20. výročí vyhlášení nezávislosti dostalo od prezidentů a premiérů EU dárek. Na zasedání Evropské rady definitivně potvrdili, že se bývalá jugoslávská republika stane dalším členem EU, tedy pokud se ještě nějak nečekaně nezadrhne ratifikace přístupových smluv. Unii by měla rozšířit zřejmě od půlky roku 2013.
Nejvyšší orgán EU schválil, že se do konce června uzavřou se Záhřebem přístupová jednání o přijetí unijního acquis, totiž o sladění práva kandidátské země s evropským. Podle unie tak už nic nebrání sepsání přístupové smlouvy, což by mělo být dokončeno do konce letošního roku. Pak začne poslední etapa - ratifikace.
Zatím se předpokládá, že Chorvatsko do unie vstoupí od 1. července 2013, přičemž až do doby vstupu bude monitorováno, zda neustupuje od slíbených reforem. Toto datum je ale označováno jako "technické", což znamená, že by se ještě mohlo měnit podle toho, jak se bude vyvíjet dopracovávání přístupové smlouvy a následná ratifikace.
Ze všech stran zaznívá přesvědčení, že ratifikaci by již nic nemělo zkomplikovat – může se to však stát v Praze. Česko vždy patřilo k příznivcům vstupu Chorvatska do EU, jenže nyní opět na povrch vypluly možné komplikace, které by mohla ratifikace v ČR mít.
Premiér Petr Nečas nadále počítá s tím, že smlouvu o přijetí Chorvatska do EU bude v ČR parlament schvalovat společně s už dříve vyjednanou výjimkou k lisabonské smlouvě. Problém je v tom, že ČSSD varovala, že bude-li kabinet prosazovat smluvní zakotvení výjimky z Listiny základních práv EU, riskuje tím odmítnutí v Senátu. V něm má ČSSD většinu.
Český prezident Václav Klaus dojednáním výjimky podmínil v roce 2009 svůj odkládaný podpis pod lisabonskou smlouvu o fungování sedmadvacítky. Klaus v březnu současně uvedl, že prosazování výjimky by nemělo ovlivnit vstup přímořské země do unie. Česká výjimka s chorvatským vstupem do EU nesouvisí.