Evropská unie Turecko nešetřila. Kritizovala jeho nedostatky

Zahraničí
9. 11. 2016
Evropská unie ve zprávě o rozšiřování kritizovala Turecko.
Evropská unie ve zprávě o rozšiřování kritizovala Turecko.

Evropská komise ve středu v kriticky vyznívající zprávě upozornila na nedostatky Turecka v oblastech jako je právní stát, nezávislost soudnictví či základní práva. Pravidelně zveřejňovaný materiál je součástí širšího hodnocení všech kandidátů na členství v Evropské unii, v současnosti především států na Balkáně. Turecko, které je kandidátskou zemí od roku 2005, se v posledních měsících mění po nepodařeném vojenském puči v červenci a dnešní zpráva pro něj nevyznívá příznivě.

Roky se vlekoucí jednání o tureckém vstupu do EU dostala nový impuls na jaře, kdy se EU s Ankarou dohodla na způsobu, jak výrazně omezit vlnu migrantů z Blízkého východu do Evropy. To se podařilo, reakce tureckých úřadů na letní pokus o puč však byla tak široce založená a vůči oponentům tak tvrdá, že si vysloužila ze strany unie kritiku. Z práce musely odejít či byly dokonce zatčeny desítky tisíc vojáků, učitelů, novinářů, soudců a dalších lidí. Nespokojenost dala naposledy v úterý jednoznačně najevo šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Ve středu zveřejněná zpráva připomíná, že už před pučem nebyly některé zákony přijaté v letošním roce tureckým parlamentem v souladu s evropskými standardy. "Přijetí zákona umožňujícího zbavit imunity velký počet poslanců a následná listopadová zadržení a zatčení několika členů parlamentu Lidové demokratické strany (HDP)... jsou hluboce znepokojivé," uvedla Evropská komise.

Dokument připomíná uzavření velkého počtu nejrůznějších organizací po pokusu o puč, i zastrašování jejich představitelů. Čistky podle názoru komise také ovlivní výkon turecké státní správy, ačkoliv na přesnější vyhodnocení dopadů je ještě brzy. Z funkcí také musela odejít řada soudců, připomíná EK. "Moc soudní musí pracovat v prostředí, které jí umožňuje vykonávat činnost nezávisle a nestranně," uvedla komise. Výkonná a zákonodárná moc musí plně respektovat oddělení svých pravomocí.

Komise také upozornila na obnovené úvahy v parlamentu o znovuzavedení trestu smrti. EU připomněla, že jednoznačné odmítnutí trestu smrti je zásadním prvkem evropského právního řádu a ústředním mezinárodním závazkem, ke kterému se Turecko přihlásilo. Zpráva uvádí, že EU pokládá Stranu kurdských pracujících (PKK) za teroristickou organizaci. Zmiňuje ale také "neproporční" použití síly a porušování lidských na jihovýchodě země, kde byla řada zvolených zástupců a místních představitelů zatčena na základě obvinění z terorismu či ve spojitosti s výjimečným stavem po nepodařeném puči.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Murad Sezer

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné