Státy EU dosud převzaly v rámci přerozdělování žadatelů o azyl od Řecka a Itálie 5651 osob, jen v září jich bylo rekordních 1202, uvedla Evropská komise. Je to však stále pouze zlomek z celkového počtu 160 tisíc osob, které by měly být v průběhu dvou let z obou zemí přesunuty do jiných unijních států. Eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos zdůraznil, že členské země unie mají právní povinnost splnit závazky, na nichž se skoro přesně před rokem shodly.
"Evropské právo není výběrové a to, na čem se země společně dohodly, musí být naplněno," prohlásil Avramopulos. Vyhnul se však přímé odpovědi na otázku, zda komise začne některé země případně trestat za jejich malou ochotu v tomto programu spolupracovat. "Různé formy solidarity neznamenají změnu politiky," uvedl.
O potřebě solidarity, která "jde od srdce" a není tedy vynucována, hovořil počátkem měsíce v projevu před europarlamentem šéf komise Jean-Claude Juncker.
Evropská exekutiva si podle Avramopulose vyhrazuje případnou možnost právní akce. "Nyní se ale soustředíme na pokrok a na jasné zlepšení. Je možné relokovat všechny, koho se program týká, v příštím roce," řekl.
Unijní státy se na přerozdělení žadatelů o azyl s cílem ulevit Itálii a Řecku dohodly loni v září přes jasný odpor Slovenska či České republiky.
Z Řecka bylo přesunuto 4455 lidí, z Itálie 1196. Česká republika převzala celkem 12 osob z Řecka, Slovensko podle údajů komise tři.
V rámci několika přesídlovacích programů, jejichž cílem je živelnou migraci nahradit jinými způsoby cesty, přijelo do unijních zemí 10 695 osob z celkového počtu 22 504 dohodnutého loni v létě.
Komise také uvedla, že přes pokrok z řecké strany nejsou zatím podmínky v Řecku natolik dobré, aby tam tam bylo možné začít podle unijních pravidel vracet migranty, kteří právě v Řecku poprvé vstoupili na území EU, ale pak se přesunuli do jiné země osmadvacítky.