Při zasedání Evropské rady v Bruselu se nezdařil původní záměr organizátorů. Nechali na monitory do atria budovy, kde se sešli šéfové států a vlád, živě promítat příspěvky z internetové sítě Twitter, vyjádřit se mohl každý. Jenže toho využili zejména italští uživatelé a hromadně se pustili do svého premiéra Silvia Berlusconiho, že je mafián a pedofil.
"Měli jsme twitterovací zeď v hlavním sále, ale nebyla moderovaná a spousta příspěvků byla, řekněme, velmi, velmi upřímná," řekla zpravodajskému serveru euobserver.com Dana Manescuová, která pokus organizovala.
Příspěvky se měly ukazovat tři hodiny, ale už po dvou je raději vypnuli, aby se členové italské delegace neurazili.
"Jejej, Italové si všimli, že tweety s tagem #EUCO se ukazují na twitterové zdi se setkání Evropské rady - očekávejte peklo," napsal Joe Litobarski alias Eurogoblin.
"Berlusconi je mafián, ale dělá si zákony, aby jej nemohli soudit," kritizoval uživatel soulplace. Velkými písmeny se takovéto zprávy zobrazovaly na dvou plazmových obrazovkách nad hlavami novinářů i politiků v budově Justuj Lipsius.
"Berlusconi platí za sex, za hlasy, za ochranu mafie, za cokoli, co si může koupit. Co nemůže koupit, bude ukradeno," psal uživatel tanzeron.
Nejvíc ale zatopil organizátorům mpietropoli, který každých pár minut přidal nějaký autentický kontroverzní Berlusconiho výrok. "Neokážu si představit, že by tu bylo tolik volů, kteří by volili proti svému vlastnímu zájmu," zněl jeden takový. Další zase premiéra citoval, kterak tvrdí, že diktátor Benito Mussolini nikoho nezabil a jen posílal lidi na dovolenou ve vnitřním exilu.
Na prosby organizátorů Berlusconiho kritici nereagovali, a tak muselo být promítání předčasně ukončeno. Podle Manescuové se ale řada uživatelů vyjadřovala věcně, což byl původní záměr. Někteří nabádali britského premiéra Davida Camerona, aby ustoupil se svými požadavky k evropskému rozpočtu, další hájili šéfa WikiLeaks Juliana Assange či kritizovali rozpočtové škrty.
"Něco z toho bylo kritické, ale to je naprosto OK. To byl úmysl," vysvětluje Manescuová. "Problém byl, když se to dostalo do osobní roviny." Na Twitter ale organizátoři nezanevřeli, příště jen bude diskuse moderovaná.
Twitter na summitu zaznamenal ovšem také významný úspěch. Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy na něj posílal příspěvky přímo z jednání o změnách Lisabonské smlouvy, a tak novináři nemuseli čekat, co jim kdo z účastníků řekne po jednání či na tiskové konferenci - měli rychle zprávy na svých počítačích.