Mohammed Merah, který zabil ve Francii sedm lidí a ve čtvrtek byl sám zastřelen, není islamistický, ale západní a mediální produkt. Alžírskému listu al-Chabár to řekl alžírský kriminolog a profesor Saláhaddín Abasí. Podle tohoto specialisty na boj s terorismem se u Meraha spojily problémy společenského začlenění s vážnými poruchami chování.
Abasí tvrdí, že předvolební klima panující ve Francii umocnilo témata Merahova cizího původu a také jeho vztahu k islámu. Abasí spatřuje zřejmou podobnost mezi osobností Meraha a Zacariase Moussaouiho, který byl odsouzen za účast na přípravách atentátů na USA z roku 2001. Jediný rozdíl mezi nimi je v tom, že Zacarias, což je Francouz marockého původu, vystudoval a měl čistý trestní rejstřík.
"Oba jsou ale západními, mediálními a sociálními, nikoli islamistickými produkty, jak někteří tvrdí. Jejich sociální nezakořeněnost a křehkost jejich vzdělání umožňují politickým médiím psát o nich podle libosti. Jestliže vás budu odmalička považovat za teroristu a kriminálníka a jestliže se vám nepoštěstí získat pevné psychologické vybavení, časem tento popis sám přijmete a já z vás udělám, co budu chtít. Zdůrazňuji, že Merah neměl žádné náboženské vzdělání a že je tím, co z něj dělají média," tvrdí Abasí.
Merahovým zločinům se podle něj dalo zabránit, kdyby byly francouzské úřady důsledné. Vzhledem ke svým cestám do Afghánistánu a Pákistánu a minulým deliktům měl být Merah sledován a mělo se mu pomoci znovu se zařadit do společnosti. "Tajné služby se zaměstnávaly odposlechy politiků daleko méně důležitými než to, kam jsme teď dospěli. Je třeba se z toho pro budoucnost poučit," sdělil kriminolog.
Někdejší šéf francouzského Ředitelství územní ochrany Yves Bonnet listu al-Chabár řekl, že alžírský původ nemá s Merahovými činy nic společného. Terorismu se podle něj "nikdy nepodařilo svrhnout žádný režim ani vyvolat změnu politického přesvědčení v žádné zemi". "Ten mladík je Francouz a zločinec, přiznal se k těm vraždám a tam příběh končí. K tomu, co učinil, ho nevedl původ, ale to, že to byl terorista a zločinec," zdůraznil.
Alžírský list L'Expression se pozastavuje nad tím, jaké pobouření a kolik ohlasů vyvolal fakt, že Merah zabil čtyři Židy, mezi nimi tři děti. Reagovaly Vatikán i OSN, USA i Evropská komise, ministr zahraničí Alain Juppé odletěl na pohřeb do Izraele v letadle spolu s rakvemi. Přitom jen několik dní předtím Izraelci zabili při náletech na Gazu 23 Palestinců, z nichž šest lidí byli děti do deseti let, a svět zůstal v klidu.
A není třeba obracet se až do daleké Palestiny. Srovnatelný povyk nevyvolaly ani Merahovy první tři vraždy, jejichž obětí byli vojáci muslimského vyznání. To vybočuje z rejstříku o antisemitském činu a neospravedlňuje mobilizaci celého světa kvůli čtyřem z Merahových obětí. K nepřiměřenosti reakce se připojil odstupující prezident Nicolas Sarkozy, když upřímně kondoloval Izraeli, přičemž pozapomněl, že ty oběti byly především Francouzi, uzavírá L'Expression.
Expert: Zabiják z Toulouse je produkt západního světa
Zahraničí
23. 3. 2012 12:00Mohammed Merah.
Autor: ČTK Foto: ČTK/AP