Při teroristický útocích v Evropské unii loni zemřelo 151 lidí a 360 utrpělo zranění. To je podstatný nárůst oproti předchozímu roku 2014, kdy teroristé zabili čtyři lidi a šest zranili. Konstatuje to zpráva, kterou vydal evropský policejní úřad Europol.
Agentura rovněž upozornila, že extremistické formace jako Islámský stát (IS) a teroristická síť Al-Káida začaly podle všeho dávat přednost úderům na takzvané "měkké cíle", protože "vyvolávají ve veřejnosti větší strach". Tuto hrozbu hrůzným způsobem zdůraznila událost z minulého týdne v Nice, kde atentátník projel s kamionem davem a zabil 84 lidí.
Ve zprávě Europolu, využívající statistická data, se uvádí, že šest členských států EU loni čelilo 211 nezdařeným, zmařeným nebo dokonaným teroristickým akcím džihádistických a jiných extremistických skupin. Orgány činné v trestním řízení zadržely v unii v roce 2015 kvůli trestným činům spojeným s terorismem 1077 osob.
V tomto statistickém údaji je zahrnuto i zatčení pěti osob v České republice. Pouze v jednom případě šlo ale o zadržení džihádisty, kterým byl Bosňan cestující přes Prahu do Istanbulu s falešným pasem. Ostatní čtyři byli levicoví anarchisté.
Zmíněný materiál Europolu zmiňuje i jiné extremistické, než jen džihádistické, skupiny aktivní v Evropské unii. Jde například o separatisty ve Španělsku a v Severním Irsku nebo o některé extremistické pravicové formace.
Agentura EU působící v oblasti prosazování práva rovněž upozorňuje na možnou novou vlnu fanatiků, kterou představují děti "cizích teroristických bojovníků, které žili se svými rodiči na územích ovládaných Islámským státem". "IS už často ukázal, že tyto nezletilce cvičí k tomu, aby se z nich stala příští generace zahraničních teroristických bojovníků, která by se mohla stát budoucí bezpečnostní hrozbou," konstatuje se ve zprávě.
Europol připouští, že nejsou konkrétní důkazy svědčící o systematickém pronikání zahraničních bojovníků do Evropy v roce 2015 s velkým přívalem uprchlíků. Avšak varuje před "reálným a bezprostředním nebezpečím", že uprchlíci z řad sunnitů mohou, "až se dostanou do Evropy, snadno podlehnout radikalizaci a... že se na ně zaměří islámští extremističtí verbíři".
Policejní agentura sídlící v Haagu také poukazuje na to, že extremisté se rychle zdokonalují ve využívání internetu a sociálních sítí k šíření propagandy, k získávání prostředků, k případným kybernetickým útokům a k financování svých akcí žádostmi o pomoc na uzavřených fórech a webech, a dokonce i využíváním různých sbírek.
Francouzi: Sto džihádistů týdně přejde z Turecka do Sýrie
Francouzská vojenská rozvědka odhaduje, že z Turecka do Sýrie nadále přechází každý týden hranici asi 100 zahraničních bojovníků, aby se připojili k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Ve středu o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na francouzský deník Le Figaro.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault v neděli zpochybnil Turecko jako schopného partnera v boji proti Islámskému státu v Sýrii a řekl, že tuto otázku nadnese tento týden ve Washingtonu na schůzce států mezinárodní koalice proti IS.
"Podle vojenské rozvědky v Paříži dál týdně přechází hranici mezi Tureckem a Sýrii asi 100 cizinců, kteří míří na syrské území, aby zde vstoupili do řad Islámského státu," citoval své zdroje list Le Figaro.
Experti: Teroristé útočí na "měkké cíle", aby vyvolali větší strach
Zahraničí
20. 7. 2016Bojovníci IS (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Dabiq