Evropská unie potřebuje novou vizi, která bude pochopitelná pro občany a bude odrážet zájmy členských zemí. V Evropském parlamentu to při představení začínajícího slovenského předsednictví prohlásil premiér Robert Fico.
Anketa:
Má po "brexitu" následovat i "czexit" - tedy odchod ČR ze struktur Evropské unie?
- Rozhodně ano. 33%
- Určitě ne. 33%
- Je mi to lhostejné. 33%
"Evropská unie musí lépe naslouchat kritickým hlasům. Musí se stát pružnější, méně byrokratickou a vnímavější k různorodosti. A musí se zbavit puncu elitářství a nesrozumitelnosti pro obyčejného člověka," řekl Fico s tím, že lidé EU často vnímají jako cosi vzdáleného a odtrženého od běžných občanů.
Dokládá to také nedávné rozhodnutí Británie unii opustit, které podle Fica pravděpodobně odráží i selhání EU ve srozumitelném zprostředkování svých konkrétních přínosů pro občany.
Příležitostí k diskusi o nové vizi pro EU bude neformální summit 27 členských zemí, tedy bez odcházející Británie, naplánovaný do Bratislavy na 16. září, připomněl slovenský premiér. Schůzku označil za vyvrcholení předsednictví své země, její intenzivní přípravě chce Slovensko věnovat následující dva měsíce.
Země unie by si také do té doby měly vytvořit takové analýzy dění před britským referendem, "abychom neklamali sami sebe", míní Fico. V kampani bylo totiž podle něj kromě mýtů, lží a polopravd odpůrců EU a silných argumentů zastánců setrvání možné sledovat též "reálné obavy a nejistoty, které pociťovali britští občané".
Fico v europarlamentu prohlásil, že lidé v EU mají strach z migrace kvůli možné ztrátě kulturní identity, z terorismu kvůli slábnoucímu pocitu bezpečí a z ekonomických problémů.
"Musíme ale překonat i náš strach - politických lídrů - že se nám nepodaří politické krize zvládnout. A mám dojem, že toho se naši občané bojí nejvíc. I proto jejich důvěra v EU padá," řekl slovenský ministerský předseda.
Strach se podle něj promítá do současného růstu popularity extrémistických a nacionalistických tendencí v Evropě, a má tak potenciál nastartovat odstředivé síly a přispět tak k tříštění EU.