<span>Finanční krize</span> položila první vládu světa - Island

Zahraničí
23. 1. 2009 15:41
Protesty v jinak poklidné zemi byly kvůli krizi bouřlivé
Protesty v jinak poklidné zemi byly kvůli krizi bouřlivé

Potyčky před islandským parlamentem.Je to první vláda na světě, která končí kvůli současné finanční krizi. Islandský premiér Geir Haarde dnes v Reykjavíku oznámil, že se v květnu uskuteční v zemi předčasné volby. Pravděpodobným termínem je 9. květen. reaguje tak na pokračující protesty obyvatel a vážnou kritiku, že se státu nedaří současné problémy spojené s finanční hospodářskou krizí zvládat.

Premiér Garde uvedl, že se na předčasných volbách dohodl se šéfkou koaliční sociálnědemokratické strany, ministryní zahraničí Ingibjörg Sólrún Gísladóttirovou.

 Vláda ustoupila požadavkům rostoucího počtu obyvatel, kteří stále bouřlivěji demonstrovali před parlamentem. Během protestu v noci na čtvrtek již došlo k násilnostem a zraněním - policisty kamenem a demonstrantů slzným plynem. Menší koaliční partner, sociální demokracie (AF), se nakonec k požadavku předčasných voleb připojil.

Premiér Haarde, šéf konzervativní Strany nezávislosti (SF), dnes současně oznámil, že on sám vzhledem k onemocnění rakovinou již o znovuzvolení do čela vlády usilovat nebude a v březnu se vzdá i předsednictví SF.

Islandský premiér Geir HaardeTaké šéfka AF Gísladóttirová má zdravotní problémy: stále se ještě zotavuje po úspěšné operaci nádoru na mozku ve Švédsku. Prohlásila však, že se vládní a stranické funkce nevzdá, protože její stav se zlepšuje a nechce nechat Island v době ekonomické krize zcela bez kontinuity vedení.

Island loni na podzim těžce postihla bankovní krize, která se rychle změnila v krizi ekonomickou, v jejímž důslešdku mimo jiné prudce vzrostla nezaměstnanost. Demonstranti obviňují vládu ze špatného řízení země a stále více lidí se k nim přidávalo s požadavkem na vypsání nové volby.. Hrozící státní bankrot se podařilo ostrovní zemi s celkem 320 tisíc obyvatel odvrátit jen výrazným omezením státních výdajů a přijetím půjček Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Zůstává však otázkou, zda bude moci nová vláda problémy země rychle a pokud možno bezbolestně vyřešit, jak očekávají voliči.

Hardeho zapálená figurína před parlamentem.

Foto: AP a Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ