Finský premiér Juha Sipilä vstupoval do politiky jako úspěšný podnikatel. Nyní ho ale záludnosti byznysu dostaly do potíží. Čelí podezření, že pomohl firmě svých příbuzných. A nejen to.
Finsko je fajn země. Podle mnoha ukazatelů je ideálním místem k životu. Má nejlepší školství na světě, novopečeným maminkám dává pěkné kartonové krabice na děti, jeho pošťáci sekají lidem trávu... Reportéři bez hranic je také v minulých pěti letech označili za stát s nejsvobodnějšími médii. Nic ale netrvá věčně. Příští rok by o toto prvenství klidně mohlo přijít. Kvůli premiérovi. Údajně tlačil na novináře, aby neinformovali o aféře, v níž je obviňován ze střetu zájmů.
Kauza se týká státní společnosti Terrafame, která loni převzala krachující těžařskou firmu Talvivaara provozující největší niklový důl v zemi u města Sotkamo. Na počátku listopadu bylo rozhodnuto, že Terrafame obdrží finanční injekci, která daňové poplatníky přijde na 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Krátce poté Terrafame udělila zakázku v hodnotě 500 tisíc eur společnosti Katera Steel. To by ještě nebylo tak divné. Jenže...
U počátků Katera Steel stál v 60. letech jistý Esa Jauhiainen - děda současného premiéra. Sám Sipilä v ní jako patnáctiletý brigádničil. V současnosti ji vlastní jeho strýc a bratranci. A podíl v ní drží prostřednictvím investičního fondu i jeho děti. Náhoda? Sotva, tvrdí opoziční sociální demokraté. "Tohle by se nemělo zamést pod koberec," prohlásil jejich šéf Antti Rinne. K jeho požadavku nezávislého vyšetřování se připojila i vládní Národní koaliční strana.
Sipilä, který do úřadu nastoupil loni, kdy se Stranou středu vyhrál volby, tvrdí, že Katera Steel zvítězila v regulérním výběrovém řízení a on o tom vůbec nevěděl. Jeho tvrzení ale záhy poněkud ztratilo na důvěryhodnosti. Časopis Suomen Kuvalehti napsal, že předseda vlády tlačil na novináře veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti Yle, aby o věci neinformovali. Reportérce, která se případu věnovala, prý poslal asi dvacet e-mailů a ušetřen nezůstal ani šéf zpravodajství Atte Jaaskelainen. Zpráva pak z webu Yle skutečně zmizela a o tématu prý nesměl mluvit ani moderátor diskuzního pořadu Pressiklubi Ruben Stiller.
"Reagoval jsem v emocích kvůli tomu, čemu byla vystavena moje rodina," hájil se Sipilä. Novináře prý kritizoval proto, že nedostal prostor, aby se k věci mohl vyjádřit. Odmítá ovšem, že by jim něco zakazoval. To tvrdí i Yle. Tématu se prý věnovala dostatečně a zase o něm bude psát, až budou známy výsledky šetření.
CELÝ ČLÁNEK NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ 12. PROSINCE 2016.