Francie se přiznala k pronásledování Romů během války

Zahraničí
29. 10. 2016
Fotografie internačního tábora Montreuil-Bellay na západě Francie.
Fotografie internačního tábora Montreuil-Bellay na západě Francie.

Francouzský prezident François Hollande jako první hlava státu přiznal podíl své země na pronásledování Romů za druhé světové války. Při návštěvě bývalého internačního tábora prezident řekl, že země se stávají lepšími, když uznají své chyby.

"Nadešel čas a musíme říct pravdu... Republika uznává utrpení kočovníků, kteří byli internováni, a přiznává, že její podíl byl značný," řekl Hollande v bývalém internačním táboře Montreuil-Bellay na západě Francie. "Země je vždy lepší, když si přizná svou historii a nabídne místo všem svým občanům," řekl.

Francouzský prezident François Hollande.Režim Francouzského státu se sídlem ve Vichy, který ve 40. letech spolupracoval s nacistickým Německem, pomáhal při deportaci desetitisíců Židů do koncentračních táborů a poslal tisíce Romů do internačních táborů.

Táborů pro takzvané kočovníky bylo po celé Francii více než třicet a v letech 1940 až 1946 v nich zahynulo až 6500 lidí. Poslední vězni se z táborů dostali až téměř dva roky po skončení okupace Francie.

Podíl Francie na židovském holocaustu přiznal až v roce 1995 prezident Jacques Chirac.

Ve Francii žili kočovníci známí jako "gens du voyage" po staletí a v zemi požívají dokonce zvláštní úřední status. Sami sebe považují za odlišné od Romů, kteří do Francie před časem začali přijíždět z Bulharska a Rumunska a v okolí francouzských měst vytvářeli tábořiště. Diskriminaci ale čelí stejně obě skupiny.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP , Michel Euler, Liewig Christian/ABACA

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné