Francie oficiálně uznala novou syrskou opoziční koalici za jediného legitimního reprezentanta syrského lidu. Prezident François Hollande prý zváží vyzbrojování povstalců, jakmile vytvoří přechodnou vládu.
Paříž tak porušila jednotný postoj Evropské unie, která spolu s Ligou arabských států nově vytvořený syrský opoziční blok podpořila, aniž ho ale formálně uznala. Hollandeovo oznámení přišlo jen pár hodin poté, co šéf nové syrské koalice vyzval Evropany, aby ji uznaly jako legitimní vládu a finanční ji podpořily.
"Oznamuji dnes, že Francie uznává syrskou opoziční koalici jako jediného legitimního zástupce syrského lidu a jako budoucí vládu demokratické Sýrie," prohlásil Hollande.
Francie, která patří k nejtvrdším kritikům syrského prezidenta Bašára Asada, dosud odmítala vyzbrojování povstaleckých sil kvůli obavám, že by se zbraně mohly dostat do rukou radikálních islamistů. Hollande nyní naznačil, že se tento postoj nyní může změnit.
"Až se (syrská opoziční) koalice stane legitimní vládou Sýrie, může Francie otázku dodávek zbraní (syrským rebelům) znovu posoudit, stejně tak jako všechny vlády, které tu vládu uznají," řekl Hollande.
Šéfové diplomacií EU a LAS na setkání v Káhiře dali jasně najevo, že se nová opoziční koalice, kterou financují hlavně Saúdská Arábie a Katar, ještě musí osvědčit. V závěrečném prohlášení vyzvali syrskou opozici, aby vytrvala u svého sjednocení, na koalici pak apelovali, aby nikoho ze syrské společnosti nevylučovala.
Nová Národní koalice opozičních sil a syrské revoluce vzešla z několikadenních jednání v katarském Dauhá. Po úporných debatách umožnil nedělní dohodu o jejím vzniku až souhlas Syrské národní rady, že se vzdá svého dosud dominantního postavení na opoziční scéně.
Novou zastřešující organizaci uznala v pondělí za "legitimního zástupce syrského lidu" šestice arabských států v Perském zálivu, LAS ji téhož dne označila za "legitimní" a za svého "hlavního jednacího partnera".
Sjednocená syrská opozice ale usiluje o plné uznání, zdůraznil její předseda Ahmad Muáz Chatíb. "Žádám evropské státy, aby uznaly koalici za legitimního zástupce syrského lidu a poskytly jí finanční podporu," řekl Chatíb telefonicky z Káhiry agentuře Reuters.
"Až dosáhneme politického uznání, umožní to koalici jednat jako vláda, a tudíž získávat zbraně, a to vyřeší naše problémy," dodal. "Pokračování konfliktu v Sýrii by mohlo vést k explozi v celém regionu," varoval Chatíb. "Mohlo by mít ty nejtěžší a nejnebezpečnější důsledky."
Írán, který je nejbližším spojencem syrského prezidenta, oznámil, že v neděli bude hostit setkání pod názvem Syrský národní dialog. Na setkání mají být přítomni kromě zástupců různých etnických skupin, politických stran, menšin a opozice také představitelé vlády, uvedla agentura IRNA.
Nejsou ale žádné náznaky toho, že by se jednání v Teheránu zúčastnila i nová koalice vedená Chatíbem, podotýká Reuters. Hlavní proud syrské opozice odmítá jakýkoliv dialog s Asadem, snad s výjimkou tématu jeho odchodu.
Syrský Červený půlměsíc zdvojnásobil odhad počtu Syřanů, kteří před boji prchli z domovů. Je jich zřejmě až 2,5 milionu, dosud se hovořilo o 1,2 milionu uprchlíků. Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Melissa Flemingová řekla, že i to je ale zřejmě jen podhodnocený odhad.