Dekadentní Západ zažívá svůj pád. Francie je v moci islámského bratrstva a v jejím čele stojí muslimský prezident. Temná, děsivá vize Evropy za několik desítek let? V novém románu od Michela Houellebecqa je to francouzská realita už v roce 2022. Kontroverzní kniha vychází právě dnes a nazývá se Podřízenost (Soumission).
Je to další prolamování tabu na téma islám a nebezpečí islamizace Evropské unie, nebo jde hlavně o rasismus? diskutuje se nejen ve Francii.
Název románu by také mohl být "Islám", protože toto slovo pochází z arabštiny a znamená "podřízení se" nebo "odevzdání se". Komu? Jedinému bohu, tedy Alláhovi. Kdo je jediný bůh, už v románové Francii vědí.
Jak mohli muslimové Francii tak rychle ovládnout?
Socialista François Hollande se po svém druhém funkčním období už více neucházel o svůj úřad a lidové levicové a pravicové strany se spřáhly s muslimskou partají proti (vítěznému) postupu šéfky Národní fronty (Front National; FN) Marine Le Penové.
Ta dnes patří k hrstce známějších evropských politiků, vedle například nizozemského blonďáka Geerta Wilderse, kteří otevřeně bojují proti hrozbě Evropy pod půlměsícem. Le Penovou se však v románu podaří odstavit na vedlejší kolej. A tak v Elysejském paláci sedí roku 2022 na trůně Mohamed Ben Abbès.
Charismatický vyznavač islámské víry staví dosud sekulární republiku vzhůru nohama. Mimo jiné zavádí islámskou výuku, šaríu, mnohoženství, zahaluje ženy, vrací je do domácnosti a zakazuje svobodu vyznání.
Ode dneška je dílo k dostání na knižních pultech v zemi galského kohouta, který už možná v nedaleké budoucnosti dokokrhá a vystřídají ho islámské symboly. Futuristický román startuje s nákladem 150 tisíc výtisků.
Například překlad do němčiny má následovat už za pouhých deset dní. Vzrušená polemika kolem díla v Evropě je tak zaručena.
Spisovatel Houellebecq, který je označován za enfant terrible francouzské literatury či za její poslední rockovou hvězdu a patří k nejznámějším současným francouzským autorům v zahraničí, opět udeřil.
Vyšší metafora, či nová protimuslimská provokace?
Kniha vyvolává vyhraněné reakce. Stejně tak je tomu u jejího autora, kterého kritika zbožňuje, ale jeho odpůrci veřejně pranýřují.
Tento román politické fikce "bude mezníkem v dějinách myšlení, který označí vznik či návrat, tezí krajní pravice v (takzvané) vysoké literatuře," brojí proti novince ředitel levicového deníku Libération Laurent Joffrin.
Podle něj kniha pochlebuje myšlenkám francouzské nacionalistické strany FN či postojům rozporuplného polemika Eria Zemmoura, který se proslavil svými výpady proti přistěhovalectví nebo proti Evropské unii. Tyto výpady nacházejí živnou půdu v obavách části francouzské společnosti, dodal Joffrin.
Naopak podle konzervativního filozofa Alaina Finkielkrauta spisovatel Houellebecq dokazuje, že má oči otevřené a že se nenechává zastrašit politiky a médii. Popisuje podle něj budoucnost, která není jistá, ale docela dobře možná.
Houellebecq v rozhovoru, který v sobotu zveřejnila americká, francouzská a německá média, připustil, že využívá strachu lidí. Odmítl ale, že by knihou chtěl jakkoli útočit proti islámu. Tvrdí, že jen přistoupil k "urychlení dějin". "Zhutňuji vývoj, který je podle mého názoru pravděpodobný," řekl o svém šestém románu.
"Používám to, že vzniká strach. Lidé přitom dost dobře nevědí, z čeho ten strach pramení, zda je to z krajní pravice, či z muslimů. Vše zůstává ve stínu," řekl médiím laureát Goncourtovy ceny za rok 2010, která je nejcennějším francouzským literárním oceněním.
Alkoholik a polygamie
Ovládnutí Francie mohamedány se v knize sleduje z perspektivy autorova typického protagonisty. Je jím François, čtyřicátník a předčasně stárnoucí alkoholik. Literární vědec se zálibou v prostitutkách. Po změně poměrů ho vyhodí z univerzity.
Na konci knihy stojí vypravěč těsně před přestoupením na islám a odhaluje přednosti polygamie pro svou sexualitu. Zahalené a podřízené ženy mu vyhovují.
Spisovatelem načrtnutý možný vývoj vyvolává prý "velký smích" u politologa Philippa Brauda, který pokládá zvolení muslimského prezidenta ve Francii za "naprosto nepravděpodobné".
Islám, který je druhým náboženstvím v zemi, má tři až čtyři miliony věřících, což je jen deset procent obyvatel Francie. Toto číslo se nebude zvyšovat, přestože se zvyšuje přistěhovalectví, tvrdí profesor Braud z pařížského ústavu politických věd.
Šestapadesátiletý Michel Houellebecq, který je často označován za misogyna, či dokonce za rasistu a xenofoba, je zvyklý na rozpory a polemiky. Již v roce 2001 vyvolal ohromný skandál spojený s islámem. Prohlásil totiž tehdy v jednom rozhovoru, že islám je "nejhloupější náboženství". V poslední době vzbudil polemiku tvrzením, že "islamofobie není druh rasismu".