Přes sedm milionů eur (zhruba 175 milionů korun) podvodně získali Francouzi, kteří víno dodávané jedné z největších amerických vinařských firem vydávali za mnohem kvalitnější, než ve skutečnosti bylo.
Kalifornský expert na stránkách vinařské firmy tvrdí, že pinot noir značky Red Bicyclette má "temné ovocné aroma" a "příchuť višní a zralých švestek". Kdyby se ale více zamyslel a možná čichal trochu déle, zjistil by, že víno ve skutečnosti smrdí podvodem, píše britský deník Guardian.
ČTĚTE TAKÉ: Oteplování mění chuť alsaských vín. Bude to k pití?
Krize snížila i zájem o francouzská vína
V Carcassonne na jihozápadě Francie bylo odsouzeno dvanáct místních vinařů, kteří se podíleli na lukrativním podvodu. Americká firma E&J Gallo od nich koupila osmnáct milionů lahví patoků, které podvodníci vydávali za pinot noir.
Jde o jeden z největších skandálů francouzských vinařů za posledních dvacet let. Celkem téměř čtrnáct milionů litrů posílali pachatelé do Spojených států mezi lednem 2006 a březnem 2008. Firma Gallo patří mezi největší americké obchodníky s vínem a je známá po celém světě jako vývozce kvalitního kalifornského vína.
„Mozkem" podvodného schématu byl Claude Courset, který jednal s místními vinaři a prodával jejich výrobky konglomerátu, který víno dodával Američanům. Soud Courseta potrestal podmínečným trestem a pokutou 45 tisíc euro.
Společnost Sieur d‘Arques, která víno prodávala firmě Gallo dostala pokutu 180 tisíc euro, ačkoli jako jediná z obviněných trvala na své nevině.
Další obvinění, včetně družstva osmi vinných sklípků v sousedních oblastech Aude a Hérault, dostali nižší pokuty podle stupně zodpovědnosti za podvody.
Vliv Hollywoodu?
Na podvod přišli auditoři v Coursetově firmě v roce 2008. Všimli si, že společnost Ducasse nakupuje od místních vinařů pinot noir výrazně pod cenou. Obvykle stojí sto litrů tohoto typu vína 97 euro, Ducasse za ně ale platila jen 58. Podezřelé bylo také množství vína. Region Languedoc-Roussillon ročně produkuje zhruba padesát tisíc hektolitrů této odrůdy. Najednou jich bylo mnohem více.
Lahve s nálepkou pinot noir obsahovaly totiž ve skutečnosti mnohem levnější merlot nebo shiraz. Obě odrůdy jsou kolem Carcassone z nejrozšířenějších. Ducasse zapojil do podvodu místní vinaře, sám ale vydělal mnohem více, podle odhadu soudu až 3,7 milionu eur.
Podvod rozhořčil francouzské vinaře. "Škody na reputaci jsou nezměrné," řekl právník asociace místních producentů vína před soudem. Soudce uznal, že "podvod, vzhledem ke svému rozsahu, výrazně poškodil languedocká vína," a nařídil, aby každý s odsouzených zaplatil vinařům pět tisíc euro.
Popularita odrůdy pinot noir ve Spojených státech raketově vzrostla poté, co se v roce 2004 objevila v hollywoodském filmu Bokovka. Poptávka vytlačila ceny do výšky. Odsouzení vinaři tvrdí, že vidině snadného zisku nebylo možné v době sílící konkurence vín z jiných zemí odolat. "Klidně bychom na ty lahve napsali i Yoplait (značka jogurtu, pozn. red.), kdyby to po nás chtěli," řekl jeden s odsouzených šéfů vinařských družstev místnímu deníku Le Dépeche.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek