Frustrovaní běženci nahánějí strach. Humanitárky stahují lidi

Zahraničí
24. 3. 2016
Aktuální situaci v řeckém uprchlickém táboře Idomeni zabezpečují policejní jednotky.
Aktuální situaci v řeckém uprchlickém táboře Idomeni zabezpečují policejní jednotky.

V řeckém uprchlickém táboře Idomeni, kde se tísní na 12 tisíc lidí, roste napětí, které hrozí přerůst v nepokoje. Některé humanitární organizace stahují z Idomeni část personálu z obav o jejich bezpečí. V táboře působí také lidé, kteří nabádají běžence k blokování silnic, aby na sebe upoutali pozornost.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

"Museli jsme stáhnout naše spolupracovníky. Dnes se pokusíme opět jít do tábora," řekl mluvčí Lékařů bez hranic (MSF) Antonis Rigas v řecké televizi. A dodal, že mnoho běženců je s nervy u konce, neboť neví, co s nimi bude dál. Šíří se dezinformace a lidé se bojí, že budou deportováni zpět do Turecka.

Uprchlíci nechtějí tábor Idomeni opustit, protože se bojí, že budou odvezeni do hotspotů, kde budou internování. Od neděle jsou podle dohodu EU s Tureckem běženci drženi v hotspotech a mají omezenu svobodu pohybu. S tím nesouhlasí humanitární organizace, které na protest tento týden ohlásily omezení svých aktivit.

Dohoda mezi EU a Tureckem, platná od neděle, předpokládá, že běženci, kteří připlují z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni do Turecka. EU má za to přijmout stejný počet lidí s nárokem na azyl z Turecka. Jenže Řecko zatím nemá dostatek úředníků na vyhodnocování žádostí o azyl.

Nápis na transparentu hlásá: Nebudeme jíst, dokud neotevřete hranice. Snímek z řeckého uprchlického tábora Idomeni.Podle řeckého reportéra v Idomeni takzvaní aktivisté radí migrantům, aby blokovali silnice a přitáhli tak na sebe mezinárodní pozornost. Jsou to prý titíž lidé, kteří před dvěma týdny přiměli několik stovek uprchlíků přejít do Makedonie hranici přes rozvodněnou řeku.

Chaotická je též situace v aténském přístavu Pireus. Kombinace únavy a zoufalství kvůli uzavření hranic vytváří napětí a nebezpečnou atmosféru. Mezi uprchlíky dochází k potyčkám, třeba jen kvůli nabíječkám na mobil, nebo kvůli distribuci potravin. Situaci zhoršuje neinformovanost běženců ze strany úřadů o jejich dalším osudu.

Podle řeckého krizové štábu v posledních 24 hodinách nepřiplul na řecké ostrovy v Egejském moři žádný uprchlík z tureckého pobřeží. Důvodem ale silná bouře v regionu.

V Řecku je nyní na 52 tisíc uprchlíků, kteří se tam začali hromadit, když asi před měsícem země na takzvané balkánské trase omezily průchod běženců přes své území dál do západní Evropy.

Autor: ČTK , DPAFoto: ČTK , imago stock&people

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné