Gibraltaru se nelíbí, že by Španělé měli mít právo veta

Zahraničí
3. 4. 2017 14:46
Gibraltar.
Gibraltar.

Šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo kritizoval předsedu Evropské rady Donalda Tuska, že chce dát Španělsku právo veta při rozhodování o budoucnosti vztahů této britské enklávy s EU po odchodu Británie z unie. Budoucnost Gibraltaru, který sousedí se Španělskem, se stala prvním významnějším konfliktním bodem začínajících rozhovorů mezi Londýnem a Bruselem o brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že Británie počká do konce tohoto měsíce, až bude znám definitivní postoj EU k otázce Gibraltaru.

Podle textu, který předložil v pátek předseda Evropské rady Tusk a který by se měl stát základem pro jednání s Británií o brexitu, nebude platit dohoda EU s Británií o Gibraltaru, pokud jí nebude předcházet dohoda Británie se Španělskem. Tuskův návrh musí schválit prezidenti a premiéři sedmadvaceti členských zemí EU, kteří se sejdou na summitu na konci dubna.

Předseda vlády Gibraltaru Picardo obvinil Španělsko, že se snaží Gibraltar zastrašit, a Evropská unie toto zastrašování podle něj dovoluje. Gibraltar nedovolí, aby se stal "esem v rukávu" při jednáních o brexitu, prohlásil Picardo. "Gibraltar patří obyvatelům Gibraltaru a my chceme zůstat Brity," konstatoval.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson řekl, že suverenitu Gibraltaru nelze změnit bez jednoznačné podpory a souhlasu tamních obyvatel a Británie. Už v neděli ujistila britská premiérka Theresa Mayová, že Londýn nikdy nepřistoupí na to, aby o Gibraltaru rozhodovalo Španělsko.

Picardo zdůraznil, že Evropská unie by měla z návrhu textu pro jednání o brexitu odstranit odkaz na Gibraltar, jehož obyvatelé v referendu jednoznačně hlasovali pro setrvání Británie v EU.

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis prohlásil, že španělská vláda "je překvapena tónem britských komentářů" ohledně Gibraltaru. "Vypadá to, jako by ztráceli svou pověstnou chladnokrevnost," řekl.

Poukazoval nepochybně na slova bývalého vůdce britských konzervativců Michaela Howarda, který v neděli řekl, že Británie by byla ochotna bránit Gibraltar podobným způsobem, jako bránila před 35 lety Falklandy.

Británie ve středu formálně oznámila svůj záměr odejít z Evropské unie. Po několika týdnech příprav by rozhovory měly začít na přelomu května a června a evropský blok by mělo Spojené království opustit na jaře roku 2019. EU nabídla Španělsku možnost vetovat část dohody s Británií, pokud by nesouhlasilo s řešením ohledně Gibraltaru, který byl do roku 1713 součástí Španělska.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Daniel Ochoa de Olza

Další čtení

ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Volba nového papeže začne 7. května, oznámil Vatikán

Zahraničí
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:50

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ