Málo známý příběh
Göring, zachránce Židů. Jak bratr zločince konal dobro
17.01.2016 04:30 Původní zpráva
Jeho bratr Hermann byl jedním z hlavních pohlavárů třetí říše. On sám ale nacisty nesnášel a pomáhal Židům. Životní příběh Alberta Göringa byl dlouhou dobu takřka neznámý, teprve nyní se dostává do povědomí. I díky novému filmu.
Mnichov, rok 1923. Bratři Göringovi se setkávají na pohřbu své matky. Ženatý Albert přijíždí se svou milenkou a přistupuje k Hermannovi, který na něj čeká v uniformě. "Nejsme ve válce," vyčte mu jeho oděv. "Ale ani na tancovačce," opáčí obtloustlý budoucí říšský maršál. Mladší sourozenec je elegance sama. Padnoucí oblek, klobouk, pečlivě zastřižený knírek. Jen typická cigaretová špička chybí. Ti dva snad nemohou být odlišnější.
Zatímco o Hermannu Göringovi (1893-1946), zakladateli gestapa a veliteli Luftwaffe, byly po druhé světové válce popsány stohy papíru, Albert (1895-1966) upadl na léta v zapomnění. Třebaže by jeho příběh vydal na hollywoodský film. Zlo se proslaví snáz než dobro.
První knihy o distingovaném obchodníkovi a strojním inženýrovi vyšly teprve před několika lety. Asi nejznámější je dílo australského autora Williama Burkeho, které česky vyšlo pod názvem Čtyřiatřicet. Právě tolik jmen obsahoval seznam, který Göring po válce předložil americkým vyšetřovatelům, aby prokázal, kolika lidem zachránil život. Čekání na filmové zpracování bylo ještě delší.
Ukončila je až nyní německá televize ARD dokudramatem Dobrý Göring (Der Gute Göring). Půldruhé hodiny trvající snímek produkovaný mimo jiné známou moderátorkou Sandrou Maischbergerovou spojuje hrané scény s archivními záběry a výpověďmi pamětníků. Ambivalentní vztah bratrů demonstruje na jejich pěti setkáních v průběhu dvou desetiletí.
Musíme si pomáhat
Rok 1935, Hermannovo sídlo Carinhall severně od Berlína. Sourozenci se střetávají podruhé. Roky si vyměňovali pouze dopisy. "Jak dlouho jsme se neviděli?" ptá se Hitlerův kumpán. "Musí to být něco mezi dvaceti a třiceti řády. Letecká vyznamenání znám, ale hákové kříže jsou nové," poukazuje bratr opět na jeho uniformu a kariérní vzestup.
Napětí mezi oběma je téměř hmatatelné. Albert v tu dobu pracuje ve Vídni jako produkční ve filmové společnosti Oskara Pilzera. Hermann ho žádá o laskavost pro přítelkyni své druhé ženy, hereckou hvězdu Henny Portenovou. Kvůli židovskému manželovi nesmí natáčet a Albert jí má zajistit práci v Rakousku. "Já rozhoduji, kdo je Žid," chlubí se Hermann. Albert mu vyhoví. A není to zdaleka naposledy, kdy se o někoho postará.
* Jak Albert Göring pomohl vězňům z Terezína?
* Co vše jej spojovalo s Československem?
* Kolik lidí celkem Göring zachránil?
* Jak žil Göring po skončení války?
ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 18. LEDNA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.