Grónsko volí. Jde hlavně o nerostné suroviny a Čínu

Zahraničí
12. 3. 2013 15:00
Golf v Grónsku.
Golf v Grónsku.

O budoucnosti důlního průmyslu, o vlivu Číny a o životním prostředí - hlavních aktuálních otázkách své země - v podstatě rozhodují grónští voliči v parlamentních volbách, které začaly dnes ráno. Grónsko je integrální součástí Dánského království, ale v roce 1979 nabylo rozsáhlé autonomie. V jejím rámci má vymezené legislativní pravomoci Zemský sněm, jehož 31 poslanců se dnes volí.

Úměrně tomu, jak taje ledový příkrov a otevírají se nové lodní cesty do Arktidy, vynořuje se bývalý spojenec Západu z dob studené války z izolace coby oblast geopolitického zájmu řady vlád. Ty by si rády odčerpaly část nerostných zdrojů i potenciálních zásob ropy či zemního plynu u pobřeží.

Tasiilaq, nazývaný též Ammassalik. Největší obec na východě Grónska.Premiér Kuupik Kleist, který v mládí ještě lovil velryby s harpunou v ruce, usiluje o plnou státní nezávislost a během posledních čtyř let otevřel Grónsko investorům.

Hlavní město Nuuk má nyní kino, suši bary, thajské restaurace a zářící nové věže kancelářských budov mezi starší, šedou bytovou zástavbou v sovětském stylu.

Mnozí z 57 tisíc převážně eskymáckých obyvatel roztroušených po odlehlých pobřežních městečkách a vesnicích se ale obávají, že změny přicházejí příliš rychle. Důlní firmy těžící grónské nerostné bohatství mají tendenci zaměstnávat víc cizince než místní. Ti se čím dál tím víc obávají ekologických škod a dopadu na tradiční lov a rybolov. Ledový příkrov je často tak tenký, že lovci už nemohou používat saně tažené psy.

Hlavní opoziční vůdkyně Aleqa Hammondová, která v mládí přišla o otce, jenž se propadl ledem při lovecké výpravě, slibuje uvalit větší daně nebo poplatky na zahraniční důlní společnosti. "Kde zůstal hlas lidu?" řekla minulý týden agentuře Reuters. "Lidé mají pocit, že premiér mluví za investory z ciziny."

Inuité, původní obyvatelé Grónska, na lovu.Hlavní město s 15 tisíc obyvatel shlíží na zátoku, v níž se často objevují velryby. Jsou tu jen dva semafory a žádné silnice ani železnice, které by Nuuk spojovaly se zbytkem země - jediná cesta je letadlem nebo lodí.

Předvolební plakáty se přetahují o pozornost s ledovými sochami na vymrzlé hlavní třídě. Předvolební průzkumy naznačují, že výsledky, které budou patrně známy až dnes pozdě v noci, mohou být těsné.

Představitelé Evropské unie už vyjádřili znepokojení nad sílícím vlivem Číny v Grónsku, který je podle některých analytiků součástí v několika směrech rozprostřené arktické strategie nejlidnatější země světa s cílem zajistit si naléhavě potřebné přírodní zdroje.

edním z nejkontroverznějších plánů je návrh na důlní projekt v hodnotě 2,3 miliardy dolarů britské společnosti London Mining Plc. Důl nedaleko Nuuku by měl dodávat železnou rudu do Číny a na jeho vybudování by měly dorazit na dva tisíce čínských dělníků.

Kleistova vláda přijala zákon, který podle kritiků umožňuje velkým společnostem dovézt si levnou pracovní sílu na práci na stavebních projektech. Hammondová slíbila revizi zákona, pokud ve volbách vyhraje.

 

 

Autor: Reuters, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ