Haagský tribunál <span>rozhněval Srby</span>. Karadžiče nedáme!

Zahraničí
4. 4. 2008 13:46
Snímky hledaných válečných zločinců. Mluvčí EUFOR v Bosně.
Snímky hledaných válečných zločinců. Mluvčí EUFOR v Bosně.

Snímky hledaných válečných zločinců. Mluvčí EUFOR v Bosně.Šance, že uprchlí bosenští Srbové Radovan Karadžić a Ratko Mladić někdy stanou před haagským tribunálem, je po čtvrtečním osvobozujícím rozsudku tohoto soudu nad bývalým kosovským premiérem Ramushem Haradinajem minimální. Tvrdí to podle agentury AP někteří srbští představitelé, kteří rezolutně odsoudili zproštění obvinění nad někdejším velitelem Kosovské osvobozenecké armády (UÇK).

Ten se měl podle zamítnuté žaloby dopustit válečných zločinů a zločinů proti lidskosti během boje UÇK za nezávislost Kosova na Srbsku na konci 90. let.

Nesouhlas s verdiktem daly dnes najevo i srbské deníky. "Skandál! Hrozná nespravedlnost. Krvavý pes na svobodě," píše na titulní straně bělehradský deník Press.

Výbušný verdikt. Haag zbavil Haradinaje obvinění z válečných zločinů."Tribunál nemá již důvod, proč existovat," přidal se bulvární list Blic. "Haradinaj na svobodě, spravedlnost ve vězení," míní deník Politika.

Srbští nacionalisté v reakci na rozhodnutí soudu vyzvali k přerušení spolupráce s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Ta je přitom jednou z hlavních podmínek EU pro sbližování unie se Srbskem.

I umírněnější srbští politici ale soudí, že šance vydat nejhledanější Srby, v čele s bývalým bosenskosrbským prezidentem Karadžičem a někdejším velitelem armády bosenských Srbů Mladičem, je nyní velmi malá.

"Bohužel, po tomto Radovan Karadžić a Ratko Mladić nikdy neskončí v Haagu," konstatoval předák umírněných kosovských Srbů Oliver Ivanović.

Haagský tribunál stíhá oba bosenské Srby kvůli jejich údajné odpovědnosti za srebrenický masakr zhruba 8000 Muslimů na konci bosenské války z let 1992-1995. Oba se již více než deset let skrývají na neznámém místě a mnoho Srbů je stále považuje za národní hrdiny.

Podobné pověsti se mezi kosovskými Albánci těší Ramush Haradinaj, který v roce 2005 rezignoval na post premiéra a dobrovolně se vzdal haagskému soudu. Žalobci ICTY ho vinili mimo jiné z odpovědnosti za vraždy, pronásledování, znásilňování a kruté zacházení se srbskými, romskými a také albánskými civilisty, kteří byli označeni za kolaboranty se Srby v době, kdy UÇK bojovala za odtržení Kosova od Srbska.

Je vůle je nalézt? Mez. protektoři pátrají v Bosně po zločincích.Žádali pro něj trest 25 let vězení. On svou vinu od počátku popíral.

Soudce osvobozující rozsudek zdůvodnil nedostatkem důkazů proti devětatřicetiletému expremiérovi. Ze stejných zločinů byli viněni i dva jeho blízcí spolupracovníci. Zatímco velitel obávaných speciálních jednotek UÇK Černých orlů Idriz Balaj (36) byl rovněž zbaven všech obvinění,

Haradinajův zástupce v UÇK Lahi Brahimaj (38) byl uznán vinným ve dvou případech mučení a krutého zacházení se zajatci a odsouzen na šest let do vězení.

Foto: Reuters a AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ