Rád se ptal, odkud má kdo v politice peníze. Dva roky po smrti korutanského hejtmana Jörga Haidera ukazuje se, že manipuloval miliony neznámého původu a ukládal je tajně v Lichtenštejnsku.
Nejde o nic jiného než o spiknutí "rudo-černých" soudců a státních návladních", je to pokus poškodit Korutany. "a to nepřipustím," reagoval na odhalení rakouského magazínu Profil Haiderův oblíbenec Stefan Petzner (29). Ve straně Spojenectví Budoucnost Rakousko (BZÖ) hýřící na plakátech oranžovou barvou už prošel řadou tajemnických funkcí a také už dva roky ve Vídni poslancuje.
BZÖ založil věhlasný korutanský hejtman Jörg Haider, který zahynul na podzim 2008 při autonehodě, když o tři roky předtím opustil své rodné Svobodné (FPÖ). Bývalý Haiderův mluvčí Petzner svalil vinu na vládní koalici sociálních demokratů s lidovci (SPÖ a ÖVP), ale odpověď na otázku, odkud se vzalo podezřelých 45 milionů eur, z nichž zbylo na účtech jen pět, dluží. Úplatky to prý nejsou.
Prošetření rakouského politického skandálu vyžaduje i hlava FPÖ Heinz-Christian Strache (41), také kdysi Haiderův oblíbenec a od roku 2005 nástupce v čele modré strany a soupeř. Pro svou bývalou blízkost by se do aféry BZÖ mohla snadno dostat i FPÖ.
Obě strany permanentně argumentují svou hyperpoctivostí. Nikdo z jejích členů nevěří, že by jejich idol pral peníze, nebo spekuloval. Rakušané si ovšem několik modro-oranžových skandálů s obsazováním míst ve státní byrokracii pamatují.
Peníze pocházejí z privatizace z doby po roce 2000, kdy haiderovci všech odstínů vládli, například z prodeje vyhospodařené korutanské banky Hypo Alpe-Adria Bavorské zemské bance (BLB), ale nic přesnějšího není známo. Po penězích se podle Profilu sháněli lidé z BZÖ bezprostředně po Haiderově smrti u vdovy Claudie v říjnu 2008.
Věděli o nich jen vyvolení, od letošního jara po nich pátrají prokuratury Lichtenštejnska, Rakouska a Německa, a ty stále mlčí.
Zajímavý je údaj, že do Haiderova volebního fondu statisícovými částkami přispíval libyjský diktátor Kaddáfí. Korutanský vůdce byl spřátelen s Kaddáfího synem Saífem al-islámem. Ostatně v pověstném stanu libyjského petrorevolucionáře byl Haider dvakrát, aniž by byl hlavou státu nebo vlády.
Podle jednoho z bývalých Haiderových spolupracovníků prý pak jezdili po Rakousku a dolary po tisícovkách proměňovali v eura a ukládali na účty.
Státní návladnictví v Lichtenštejnu minulé pondělí tvrdilo, že v zabavených materiálech nejsou konta ani firmy, v nichž by se Haiderovo jméno objevovalo. Celá Haiderova kariéra byla ve znamení pompézních akcí, drahých obleků, nákladného cestování. Na novinářský dotaz před lety z listu Der Kurier odpověděl: "Znám v Itálii takový obchod, kde levně pořídíte oblečení."
Foto: Profil a www.profimedia.cz