Hitlerovské Německo chtělo za války umístit do Vatikánu své špiony převlečené za mnichy a kněží a s jejich pomocí získávat informace o činnosti Spojenců v Itálii. Plán, který se už začal realizovat, ztroskotal, když o něm byl Vatikán informován a dal Německu najevo nelibost.
Uvádí se to v odtajněných dokumentech britské tajné služby MI5, o kterých informoval britský list The Daily Telegraph.
Nápad se zrodil v hlavě jednoho sympatizanta s nacisty v Římě. Bylo to v roce 1943, kdy už Spojenci operovali v Itálii a Němci se chystali opustit Řím. Britská tajná služba se o něm dověděla od italského policisty, který byl jejím informátorem.
ČTĚTE TAKÉ: USA prý před Brity tajily mučení podezřelých teroristů
V souladu s plánem byla za německé peníze nedaleko Vatikánu koupena budova, ve které měl fungovat "gruzínský klášter". Ten by byl (jakožto náboženská instituce) pod ochranou Vatikánu, a tudíž by požíval imunity a poskytoval ideální krytí. Italský informátor sdělil, že dvě místnosti v něm mají být vyčleněny pro skladování vysílaček, baterií a dalšího tajného materiálu německých agentů.
Německo jich tam vyslalo šest. Navenek vystupovali jako mniši a kněží. Ve Vatikánu však vzbudili podezření, protože prokazovali neznalost náboženské problematiky a zajímali se o ženy.
Plán byl opuštěn, když o něm Vatikán dostal echo a napsal německému velvyslanci, že o něm ví, a dal najevo nelibost nad ním.
Ilustrační foto: Profimedia