Hlasy britské vlády přehledně: britské referendum o EU

Zahraničí
21. 2. 2016 16:42
Referendum k případnému odchodu Británie z Evropské unie se bude konat 23. června.
Referendum k případnému odchodu Británie z Evropské unie se bude konat 23. června.

Deník The Guardian přinesl přehled, jak se staví k případnému odchodu Británie z Evropské unie jednotliví členové britské vlády. Referendum o této otázce se bude konat 23. června. Někteří z ministrů se ještě oficiálně po sobotní schůzi vlády nevyjádřili.

Tábor pro setrvání Británie v EU:

Premiér David Cameron: Povede "celým srdcem a duší" kampaň za udržení Británie v EU, protože se mu podařilo vyjednat s 27 členy EU dobrou dohodu. Setrvání je podle něj výhodné pro bezpečnost a blahobyt Británie.

Ministr financí George Osborne: Cameron vyjednal Británii "speciální status" v EU a brexit (britský odchod z unie) by byl "skokem do tmy".

Ministryně vnitra Theresa Mayová: Původně byla považovaná za stoupenkyni odchodu, ale po Cameronově návratu z Bruselu oznámila, že podpoří setrvání země v EU. Dohoda přináší "významné reformy, které skoncují se zneužíváním svobodného pohybu" osob a "posilují možnost deportovat nebezpečné cizince".

Mninistr zahraničí Philip Hammond: Stoupenci odchodu ho považují za přeběhlíka, v minulosti se řadil k euroskeptikům a říkal, že bude hlasovat pro vystoupení z EU, protože daný stav je "nepřijatelný".

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt: Chtěl hlasovat pro vystoupení, pokud nebude dojednaná dobrá dohoda. "Premiérova dohoda znamená nezávislost a ochranu libry. Když zůstaneme, posílí to britský hlas pro svobodu, demokracii a lidská práva. Podporuji reformu unie," sdělil.

Ministryně pro mezinárodní rozvoj Justine Greeningová: "Premiér dosáhl dobré dohody pro udržení Británie v reformované unii. Nadešel čas, aby se miliony Britů vyslovily v referendu."

Ministryně školství Nicky Morganová: Neumí si představit hlasovat pro vystoupení Británie z unie, chce vést pozitivní kampaň za setrvání.

Ministr dopravy Patrick McLoughlin: Vyzývá vládu i média, aby se soustředily na pozitivní aspekty setrvání v EU a nevyzdvihovaly ty negativní.

Ministryně životního prostředí Liz Trussová: "Podporuji setrvání, protože věřím, že je to v ekonomickém zájmu Británie a že nám to umožní zaměřit se na domácí ekonomické a sociální reformy."

Ministr pro místní vlády Greg Clark: "Podporuji setrvání. Znamená to lepší budoucnost při zachování svobodného obchodu s Evropu a zároveň uchování kontrol na hranicích a udržení měny."

Ministr pro záležitosti Walesu Stephen Crabb: Velšský obchod podle něj těží z členství Británie v EU. "Nebude těsnější unie. To je velký argument pro setrvání."

Ministr pro záležitosti Skotska David Mundell: "Pro Skotsko je členství Británie v unii výhodné."

Státní tajemnice pro malé podnikání Anna Soubryová: Euroskeptiky považuje za lidi posedlé nezdravou tendencí podřídit "život, jídlo, pití i spánek" kampani za vystoupení z unie.

Ministr obrany Michael Fallon: Loni řekl, že k euroskeptikům patří celá vláda. Je ale věrným Cameronovým spolupracovníkem a čeká se, že ho podpoří.

Ministr obchodu Sajid Javid: V minulosti řekl, že pokud Británie odejde z EU, neuroní slzu. Zachová ale zřejmě loajalitu Osborneovi, je si také vědom rizik souvisejících se špatným stavem globální ekonomiky.

Generální prokurátor Jeremy Wright: Podle BBC velmi rozpolcený, po sobotní schůzi vlády ohlásil odchod do tábora brexitu, ale nyní se vrátil variantě k setrvání.

Odchod Británie z EU chtějí prosazovat:

Ministr spravedlnosti Michael Gove: Přítel Camerona i Osbornea, ale vyzdvihuje slabost dohody. Cameron už potvrdil, že Gove bude před referendem v opačném táboře.

Vůdce Dolní sněmovny Chris Grayling: Dlouhodobě euroskeptik, vystoupení z EU se podle něj není třeba obávat. "Nevěřím, že při setrvání v EU budeme schopni správně hájit své národní zájmy."

Ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith: Zanícený euroskeptik. "Setrvání v EU vydá Británii napospas teroristickým útokům, jako byl ten v Paříži."

Ministryně pro Severní Irsko Theresa Villiersová: Dlouhodobá odpůrkyně členství v EU, nenechá si ujít šanci podpořit brexit.

Státní tajemnice pro zaměstnanost Priti Patelová: Britové si podle ní přejí méně Evropy a více Británie. I když premiér referendum prohraje, neměl by podle ní odstoupit. "Poskytl nám možnost vybrat si a to je úžasná věc. Tvrdě vyjednával, vážím si ho, ale je to závažné téma a já se s ním názorově rozcházím."

Ministr kultury John Whittingdale: Dlouhodobý euroskeptik, v sobotu se sešel se stoupenci brexitu.

Úřadující ministryně energetiky Andrea Leadsomová: Bude hlasovat pro vystoupení z EU. "Toto rozhodnutí jsem neudělala rychle ani snadno, protože jsem mnoho let prosazovala reformu uvnitř Evropy."

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ