Příměří na východě Ukrajiny se musí udržet, aby vytvořilo příznivé podmínky pro vyřešení politických problémů spjatých s urovnáním konfliktu, apeloval francouzský prezident François Hollande na Rusko a Ukrajinu během telefonického rozhovoru s prezidenty obou zemí Vladimirem Putinem a Petrem Porošenkem, jakož i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
O telefonátu mezi nejvyššími představiteli "normandské čtyřky" informoval Elysejský palác a Kreml. Název se ujal po prvním jednání této čtveřice o ukrajinském konfliktu, které se uskutečnilo při oslavách 70. výročí vylodění Spojenců v Normandii v červnu 2014. Později v běloruském Minsku dospěla jednání až k uzavření mírových dohod, jejichž realizace však stále zůstává otevřenou otázkou. Z neplnění dohod se vzájemně obviňují Moskva a Kyjev.
Hollande, jehož mandát vyprší za měsíc, zdůraznil, že normandský formát nemá alternativu, a vyzval k jeho zachování, aby se předešlo excesům se zničujícími následky. Jeho partneři vyjádřili naději, že budou pokračovat ve snaze o nastolení míru na Ukrajině v normandském formátu i po prezidentských volbách ve Francii. Vybídli také k oživení úsilí o výměnu všech zajatců mezi znepřátelenými tábory.
"Nehledě na příměří separatisté kontrolovaní Kremlem během Velikonoc ostřelovali ukrajinské pozice ve 22 případech a zranili dva ukrajinské vojáky," poznamenal list Ukrajinska pravda na svém webu. Povstalecká agentura DAN naopak vyčetla ukrajinské armádě, že o svátcích ostřelovala z minometů severní předměstí Doněcka, hlavní bašty separatistů.
Konflikt na východu Ukrajiny propukl v dubnu 2014 po ruské anexi Krymu, jež následovala po svržení proruského prezidenta v Kyjevě. Od té doby si vyžádal okolo deseti tisíců mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, zatímco Moskva přímé zapojení do konfliktu popírá.