Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel v Teheránu prohlásil, že podmínkou dobrých vztahů Německa s Íránem je bezpečnost Izraele. Teherán jeho požadavek okamžitě zamítl.
Gabriel je nejvyšším evropským politikem, který se vydal do Teheránu po uzavření dohody o íránském jaderném programu. Německo bylo mezi šesticí zemí, které se jednání zúčastnily.
"Musíte pochopit, že pro nás Němce je bezpečnost Izraele velmi důležitá. Chápu, že je to těžká debata," řekl Gabriel před íránským ministrem ropného průmyslu Bížanem Námdarem Zangánem.
Téměř souběžně s ním řekla na jiném místě mluvčí íránského ministra zahraničí, že pozice Německa a Íránu k Izraeli se liší. "Máme rozdílné názory na regionální otázky po 35 let a své pozice jsme několikrát jasně vyjádřili," uvedla mluvčí.
Gabriel přicestoval do Íránu s delegacích zástupců německého průmyslu, kteří mají zájem o návrat na íránský trh, zvláště o napojení na lukrativní energetický sektor. Hodnota vývozu z Německa do Íránu v roce 2005 činila 4,4 miliardy eur (119,2 miliardy Kč), po zpřísnění sankcí ale v roce 2013 klesla na 1,8 miliardy eur. Dohoda o jaderném programu otevírá cestu k ukončení sankcí.
Loni vývoz z Německa do Íránu v očekávání zmírnění sankcí vzrostl na 2,4 miliardy eur a německý svaz průmyslu očekává, že během pěti let by se mohl objem vývozu zvýšit až na deset miliard eur. Nejvíce by z otevření íránského trhu mohly těžit firmy ze strojírenského, automobilového, chemického a zdravotnického průmyslu a z odvětví obnovitelných zdrojů energie.
Íránská tisková agentura IRNA dnes uvedla, že Německo a Írán brzy uspořádají první ekonomickou konferenci za posledních deset let. Uskutečnit by se mohla koncem léta nebo začátkem podzimu. Poslední taková událost se konala před zavedením sankcí v roce 2002. Cílem konference by mělo být vytvoření podmínek pro podnikání v obou zemích.
Írán a Německo udržují ekonomické vazby už dlouho, jejich počátky sahají až do 19. století. Německo také bylo několik desítek let největším evropským obchodním partnerem Íránu, v Německu navíc žije více než 200 tisíc Íránců.
Dohodu o íránském jaderném programu se podařilo ujednat 14. července. Írán se jí zavazuje k mírovému využití svého programu a má za to získat zrušení sankcí. Írán neuznává Izrael a patří k oporám libanonského Hizballáhu a několika radikálních skupin, které proti Izraeli bojují.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael není dohodou vázán, protože Írán stále usiluje o zničení Izraele. Izrael nebyl mezi vyjednávajícími zeměmi a dohodu už v době jejích příprav ostře kritizoval.