Irští europoslanci jsou pobouřeni reklamou v irském církevním měsíčníku, která varuje, že lisabonská smlouva umožní Evropské unii odebírat rodinám alkoholiků děti. Tři týdny před opakováním irského referenda o tomto dokumentu, který reformuje fungování EU, proto vyzvali tamní katolickou církev, aby časopis Alive přestala v kostelech rozdávat.
Irští europoslanci z různých frakcí tvrdí, že podobné absurdity mohou vyvolávat neopodstatněné obavy před referendem, které se uskuteční 2. října. V prvním veřejném hlasování loni v červnu Irové smlouvu odmítli.
ČTĚTE TAKÉ: Irské repete o Lisabonu bude v říjnu
Podle poslankyně Marian Harkinové je tato reklama "ostudná" a "svévolně smyšlená, aby děsila lidi". "Volali mi rodiče, kteří to četli a mají obavy, že (smlouva) může vést k odebírání dětí a zabavování majetku lidem, kteří trpí depresí nebo alkoholismem," řekla Irish Times.
Reklamu v časopise dala otisknout protilisabonská skupina Éire go Brách (Irsko navždy).
Tvrdí v ní mimo jiné, že "EU bude moci odebírat starším lidem jejich úspory a domy a brát děti lidem, kteří trpí mírnými formami alkoholismu nebo depresí, nebo těm, kteří nemají svůj dům".
Podle Harkinové by církev v Irsku měla zamezit distribuci tohoto časopisu, který si mohou věřící v kostelích brát zdarma. Mluvčí irské biskupské konference ale oponoval, že Alive není oficiálním periodikem irské katolické církve, takže jeho odstranění z kostelů je věcí jednotlivých farářů, kteří jeho rozdávání umožňují.
Vedoucí redaktor časopisu Brian McKevitt se podivil nad tím, že politici, kteří jinak volají po svobodě slova, nyní žádají umlčení kritiky.
Pravdivost reklamy ale nechtěl komentovat. "Je na lidech, aby posoudili tu reklamu, stejně jako to dělají u reklam na instalatéry v jiných novinách," řekl Irish Times.
Lisabonskou smlouvu dosud ratifikovalo 23 ze 27 členských států EU. Vedle výsledku opakovaného referenda v Irsku se čeká ještě na podpis prezidentů Německa, Polska a Česka.
Teprve po schválení všemi zeměmi "sedmadvacítky" může dokument, který je nástupcem neúspěšné euroústavy, vstoupit v platnost.
Foto: Wikimedia Commons, Reuters