Velký úspěch pro premiérku Jóhannu Sigurdardóttirovou. V parlamentních volbách na Islandu získala levice 34 z 63 křesel v parlamentu, Althingu. Levice tak má poprvé od založení státu před 65 lety absolutní většinu v zákonodárném sboru.
Historický úspěch levicových stran souvisí s katastrofálními dopady finanční krize na Island. „Národ si vyrovnal účet s neoliberalismem a Stranou nezávislosti, která vládla příliš dlouho. Lidé chtějí jinou morálku. Proto hlasovali pro nás," uvedla Sigurdardóttirová.
Sociálnědemokratická aliance (SDA) a Levicově-zelené hnutí (VG) dostaly dohromady 51,5 procenta hlasů. Volební účast činila 85,1 procenta, informovala ústřední volební komise.
SDA dostala 29,8 procenta hlasů. Proti výsledku v řádných volbách z roku 2007 si tak polepšila o tři procenta. Největší volební úspěch mají na svém kontě levicově-zelení. Poskočili ze 14 na 21,7 procenta.
Konzervativní Strana nezávislosti (SF), jejíž vláda v zimě po masových pouličních protestech padla, obdržela 23,7 procenta hlasů. Na tento podíl spadla z minulých 36,6 procenta. Přišla tedy o devět parlamentních křesel a bude jich mít 16.
Doplatili na neoliberalismus
Poválečné politice a vývoji po studené válce přitom zcela dominovala pravicová Strana nezávislosti (SF), která vládla nepřetržitě uplynulých 18 let. Její vůdce Geir Haarde byl s celou svou vládou letos v lednu donucen odstoupit. Z úřadu ho vyhnaly týdny trvající protesty.
Předtím, loni v říjnu, se v důsledku krachu americké investiční banky Lehman Brothers zhroutily na Islandu tři nejdůležitější banky. Musel zasáhnout stát.
Haardeho vláda byla vůbec první vládou na světě, která padla v důsledku nynější hospodářské krize.
Nejdůležitějším krokem v boji s krizí je podle ní rychlý vstup do EU a přijetí eura. "Volební výsledek je potvrzení tohoto směru," uvedla. Míní, že země by se mohla stát členem sedmadvacítky do tří či čtyř let.
Levicoví zelení, s nimiž dnes SDA začala jednat o nové vládě, se ale zatím stavěli proti vstupu do unie. "Najdeme nyní nějaký dobrý kompromis," uvedl teď ale jeden z jejich mluvčích. Už dříve se obě strany zmínily o uspořádání referenda, v němž by obyvatelé ostrovního státu rozhodli, jestli se má Island o členství v EU začít ucházet.
Nástupce Haardeho v čele strany (SF) Bjarni Benediktsson dnes porážku ve volbách uznal. "Tentokrát jsme prohráli, ale v budoucnu znovu zvítězíme," řekl novinářům ve svém volebním štábu.
Ve volbách uspěla ještě strana zemědělců se 14,8 procenty hlasů, tedy nyní devíti křesly ve sněmu. Občanské hnutí, které vzešlo na začátku roku z protestů, získalo 7,2 procenta hlasů a v parlamentu bude mít čtyři zástupce.
Vysoká zadluženost, zhroucení měny
Státní krach Islandu se podařilo odvrátit jen díky výrazným škrtům ve státním rozpočtu a půjčkám od Mezinárodního měnového fondu. Ostrov s 320 tisíci obyvateli ještě loni téměř neznal nezaměstnanost, letos se její míra podle odhadů vyšplhá na deset procent.
Země je vysoce zadlužena a státní měna, islandská koruna, se zhroutila. Inflace v březnu přesáhla 15 procent.
Foto: ČTK/AP a Reuters