Sopečná činnost na Islandu ochromila letecký provoz na severu Evropy. Letiště zastavily či omezily provoz kvůli hrozícímu obřímu oblaku sopečného popela již v Británii, Irsku, Dánsku, Nizozemsku, Finsku, Norsku, Švédsku, Belgii a Německo. Podle sdělení mluvčí Letiště Praha Michaely Lagronové aerolinie zrušily řadu odletů z Ruzyně.
Opatření následovala po upozornění odborníků, že sopečný popel s malými úlomky kamínků, ledu a písku může nejen výrazně snížit viditelnost, ale ohrozit i motory letadel.
Británie uzavřela zcela svůj letecký prostor od místního poledne (13:00 SELČ) do nejméně 19:00 SELČ. Dánsko udělá totéž od 18:00 SELČ.
Pražské letiště má zatím nahlášeno zrušení letů do Osla, Edinburghu a Londýna, neodstartovalo rovněž letadlo ČSA z Manchesteru do Prahy. ČSA a British Airways (BA) zrušily všechny odpolední lety do Londýna, po jednom letu zrušily Norwegian (Oslo) a Jet2 (Edinburgh). "Situaci pečlivě sledujeme, reagovat na ni budeme flexibilně," uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. BA hodlá obnovit své lety nejdříve v pátek ráno.
Bratislavské letiště informovalo, že dopoledne zrušilo lety do Londýna a Dublinu. Neuskuteční se ani odpolední lety do Londýna, Liverpoolu a Birminghamu. Zrušené lety provozuje nízkonákladová letecká společnost Ryanair. Ta oznámila zastavení letů v Británii, Irsku a Skadinávii.
V Norsku byla zcela zastavena letecká doprava nejprve na severu a západě země, poté i v metropoli Oslu. Ve Švédsku je také zastaven zcela letecký provoz na severu, ve Stockholmu a na dalších místech je zatím jen omezen. Letecká doprava byla také omezena v Irsku. Bruselské letiště sdělilo, že nejspíš bude muset od 16:00 SELČ také pozastavit činnost. To samé hlásí úřady v severozápadním Německu. Desítky letů již preventivně zrušilo letiště v Amsterodamu.
Naopak islandské úřady oznámily, že místní letiště jsou po středeční uzavírce již plně v provozu, jelikož nebezpečný oblak odešel. Letecké společnosti vyzvaly cestující, aby se dnes před cestou na letiště přesvědčili, jak to vypadá s jejich plánovaným letem.
Oblak míří na jih
Islandská sopka v ledovci Eyjafjallajökull ve středu prudce zvýšila aktivitu. Stovky lidí byly evakuovány z ohrožené oblasti na jihu ostrova.
Britská meteorologická služba NATS předvídá, že oblak popela dosáhne ještě dnes kolem 14:00 SELČ britského nebe na severu. Oblak se pohybuje na jih, což by ho mělo zanést nad Skotsko, Dánsko a Norsko. "Není ale možné říci, kam až na jih dojde," řekl jistý britský expert. Oblak popela může podle něj ohrožovat zmíněné oblasti do pátku, rozhodně v noci na pátek.
"Jak se pohybuje k Nizozemsku a Belgii, bude se rozptylovat a ztrácet na síle, stejně jako každý jiný projev počasí. Nevíme ale, jaký bude jeho rozsah," uvedl britský odborník Brian Flynn.
"Kromě nedostatku viditelnosti spočívá riziko hlavně v tom, že sopečný popel v ovzduší může poškodit motory letadel," vysvětlil obavy leteckých úřadů a společností mluvčí švédské letecké správy Björn Stenberg.
Představitel NATS Philip Avery připomněl, že například v roce 1989 narušil vlet do mraku sopečného popela funkčnost motorů u letounu typu Boeing 747 společnosti KLM za letu z Amsterodamu na Aljašku. Motory se po proletu popela podařilo opět nahodit a letadlo bezpečně přistálo, ale motory byly vážně poškozeny.
Foto: ČTK/AP