Italská <span>vláda končí</span>. Prodi podal demisi

Zahraničí
24. 1. 2008 23:32
Italský premiér Romano Prodi.
Italský premiér Romano Prodi.

Italský premiér Romano Prodi.Italský premiér Romano Prodi podal demisi vlády levého středu do rukou prezidenta Giorgia Napolitana. Ten Prodiho vzápětí požádal, aby nadále řídil kabinet, než se vládní krize vyřeší. Prezident nyní bude muset rozhodnout, zda vyhlásí předčasné parlamentní volby, anebo zda pověří některého z politiků, aby se pokusil zformovat novou vládu.

"Směřujeme rovnou k volbám. A je to velká radost," prohlásil jeden z opozičních předáků Gianfranco Fini. "Teď je třeba jít hlasovat," přizvukoval vůdce opoziční pravice, expremiér Silvio Berlusconi.

Prodiho demise následovala poté, co horní parlamentní komora, Senát, vyslovila vládě nedůvěru.

Osmašedesátiletý Prodi byl u moci 20 měsíců a za tu dobu odolal více než třem desítkám hlasování o důvěře. Političtí analytici však nynější prohru v Senátu a následnou rezignaci předpovídali. Prodi přišel v horní komoře o většinu v důsledku nedávné roztržky se dvěma menšími formacemi své koaliční vlády.

Krize kvůli korupci

Vládní krize vypukla v pondělí, když bývalý ministr spravedlnosti Clemente Mastella, který kvůli vyšetřování své osoby z korupce odstoupil minulý týden, prohlásil, že se jeho Unie demokratů pro Evropu s třemi členy Senátu postaví proti Prodiho vládě, dojde-li k hlasování o důvěře. Ve středu oznámili totéž dva senátoři z řad liberálních demokratů, jejichž šéfem je někdejší premiér Lamberto Dini.

Lidé kolem Prodiho již dříve uvedli, že v případě prohry při hlasování chtějí usilovat o vytvoření přechodné vlády, zatímco pravicová opozice, která je podle průzkumů v čele volebních preferencí, žádá brzké předčasné volby. Rozhodnutí je na prezidentovi.

Místní komentátoři většinou soudí, že prezident nejspíš vyhlásí předčasné volby. Ty podle analytiků pravděpodobně usnadní návrat k moci bývalému pravicovému premiérovi Silviu Berlusconimu.

Prodi marně v Senátu krátce před hlasováním varoval jeho členy, že oslabí Itálii politicky i ekonomicky, pokud ho nepodpoří a dotlačí k demisi. "Země potřebuje více než jindy, aby měla funkční vládu. Itálie potřebuje kontinuitu ve svém řízení a nemůže si dovolit mocenské vakuum... Itálii hrozí, že se ocitne v negativním ekonomickém cyklu," uvedl.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ