Arabská a jiná orientální jídla patří k věcem, která mnoho Evropanů považuje ve spojení s imigranty za obohacení. Nemusí to tak však být vždy a všude. Čerstvým příkladem je italské město Cittadella, jež se rozhodlo, že už nepovolí žádnou další prodejnu kebabu.
Starosta veneciánské obce to zdůvodňuje tím, že kebab není dost italský. Navíc prý zapáchá, nechutná dobře a špatně se jí. "Toto jídlo určitě není součástí naší tradice a naší identity," prohlásil Massimo Bitonci, člen strany Liga severu, která mimo jiné bojuje proti přistěhovalectví.
Radní středověkého městečka schválili nařízení, že se už napříště nebude udělovat žádná licence na prodej kebabů. Pokrm, který je známý z turecké a arabské kuchyně, chce radnice postupně vypudit z centra Cittadelly. "Kdo chce jíst kebab, může to udělat doma nebo mimo historické centrum města," dodal starosta Bitonci. Své rozhodnutí zdůvodňuje i zdravotními hledisky, na rožni pečená jídla prý zůstávají hotová dlouho nezakrytá.
Zákaz se setkal s ostrou kritikou přistěhovalců. Argumentují mimo jiné tím, že zapovědět kebab v Cittadelle je totéž jako nedovolit prodej pizzy v Paříži nebo New Yorku. Itálie se mění a v oblasti, kde žijí stovky tisíc imigrantů, starosta prý nemůže zakazovat jídla, která tito lidé mají rádi.
Bitonci na sebe v médiích neupozorňuje svými neortodoxními postoji poprvé. Už před dvěma lety razantně vystoupil proti žebrákům a pouličním prodejcům. Rozhodl se také pomocí pokut vyhnat z města turisty s obytnými vozy a karavany. Požadoval rovněž, aby mladší šestnácti let, kteří budou přistiženi při konzumaci alkoholu, museli povinně vykonávat veřejné práce.