Fidel Castro, Michail Gorbačov nebo papež Benedikt XVI. - ty všechny "zabil" Ital Tommaso Debenedetti ve falešných zprávách na internetové síti Twitter. Odhalil tak zhusta odfláknuté novinářské praktiky a sobě zajistil celosvětovou proslulost.
Zatím poslední obětí Debenedettiho nezvyklého koníčku se stala britská spisovatelka J.K. Rowlingová, jejíž smrt při nehodě oznámil prostřednictvím falešného účtu předstírajícího, že patří spisovateli Johnovi Le Carre.
"Smrt na Twitteru funguje dobře," řekl v telefonickém rozhovoru čtyřicátník Debenedetti, který učí literaturu na jedné z římských škol. Když prý viděl, že jeho "lecarreovský" účet na Twitteru už má 2500 přátel včetně velkých britských, německých a amerických sdělovacích prostředků, rozhodl se, že "to bude právě John Le Carre, kdo oznámí, že J. K. Rowlingová zemřela".
Jeho tweet pak byl několiksetkrát přeposlán a jedna z chilských televizních stanic vzala jeho falešnou zprávu jako fakt. Debenedetti se tímhle způsobem prý jenom snaží ukázat, že "Twitter se stal tiskovou agenturou - tou nejméně spolehlivou na světě".
"Bohužel žurnalistika pracuje na základě rychlosti. Falešné zprávy se šíří exponenciálně," řekl s tím, že jakmile zprávu přeberou a přepošlou po Twitteru novináři, dodávají tím důvěryhodnosti nepotvrzeným či zcela falešným zvěstem, i kdyby je nakonec nezveřejnili. "Na konci už každý zapomene, kde byl prapůvodní zdroj," dodal Debenedetti.
Mezi své mnohé "úspěchy" počítá mimo jiné i to, že přiměl mluvčího Vatikánu Federika Lombardiho popřít papežovu smrt poté, co Debenedetti poslal falešný tweet z falešného účtu kardinála Tarcisia Bertoneho, který je druhým mužem v hierarchii Vatikánu po papeži Benediktu XVI.
Tvrdí také, že jeho tweet oznamující smrt syrského prezidenta Bašára Asada zvedl cenu ropy a další, tentokrát o úmrtí někdejšího sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, kohosi zmátl natolik, že tuto informaci promptně doplnil do jeho stránky v internetové encyklopedii Wikipedia.
Debenedetti všem těmhle věcem říká "moje hry" a zdá se, že mu nedělají starosti žádné problémy, které mohou způsobit. Vždycky prý přizná otevřeně barvu a popře nepravdivou zvěst hodinu poté, co ji poprvé vypustil po Twitteru.
"Zaměřuju se jenom na přední postavy, které mají dostatek prostředků velmi rychle na nepravdivou zprávu zareagovat. Nikdy bych neoznámil smrt méně známého spisovatele nebo třeba mého souseda," dodal. "Nechci zajít příliš daleko. Nejsem křivák."
Novináři by podle něj měli být prozíravější a provést všechna potřebná ověření, především v případě lokálních médií, rádií a internetových zpravodajských serverů, které do podobných pastí padají nejsnáze. "Chtěl jsem jenom poukázat na zranitelnost sociálních médií, kde kdokoli může být kýmkoli," řekl.
Kromě falešných úmrtí Debenedetti předvádí i svou literární stránku - na Facebooku má falešné stránky coby spisovatelé Umberto Eco a Mario Vargas Llosa, kde je nechává říkat neuvěřitelné věci, které nikdy nevypustili z úst.
Vnuk slavného italského literárního kritika je rovněž autorem desítek falešných rozhovorů se slavnými spisovateli, které se mu údajně podařilo udat v řadě sdělovacích prostředků jako pravé. Rozhodně ale ničeho nelituje. "Prostě jsem chtěl jenom zjistit, jak daleko se v tomhle dá zajít," tvrdí.