Sedmadvacetiletá izraelská studentka je vnučkou těch, kteří přežili holocaust. V Polsku nyní čelí obvinění z toho, že v bývalém koncentračním táboře Auschwitz-Birkenau opakovaně kradla historické předměty. Ty pak použila v rámci umělecké výstavy. O případu na základě zpráv z izraelských médií informoval Independent.
Rotem Bidesová navštívila v posledních letech polský Auschwitz šestkrát. Během prohlídek si brala a následně odnášela různé předměty, například sponky, polévkové mísy nebo sklenice, což je však přísně zakázané.
Tyto věci Bidesová dokonce uvedla do seznamu svého závěrečného projektu na vysoké škole Beitl Berl v Kfar Saba. Připojila k nim i lahvičku vlastní krve a další předměty z Polska, mimo jiné králičí nohu, vodu z řeky nebo popel nacistických obětí.
O přítomnosti ukradených artefaktů ze záhy dozvěděli v muzeu, v němž Bidesová tyto věci vystavila. "Je to bolestné a skandální. Jde o chráněné místo a důkaz tragédie holocaustu, vše musí být zachováno pro další generace," vyjádřil se mluvčí muzea pro izraelská média.
Všichni čtyři dědečci Rotem Bidesové přežili koncentrační tábor. Jak je možné, že právě jejich vnučka se dopustila této krádeže? "Cítila jsem, že je to něco, co musím udělat," vysvětluje studentka. "Miliony lidí byly zavražděny na základně morálních zákonů určité země, za určitého režimu. Jestli je tohle zákon, mohu tam jít a jednat podle svých vlastních zákonů," řekla Bidesová.
"Prohlášení, které chci učinit, je takové, že zákony určují lidé, a morálka je něco, co se mění čas od času, kulturu od kultury. To jsou věci, kterými se chci zabývat. Jsem třetí generace holocaustu, ale neříkám, že mám dovoleno tohle dělat, protože můj dědeček byl v Auschwitzu. Zkrátka jen pokládám otázky. Obávám se, že až tu žádní přeživší nebudou, holocaust se změní na mýtus. Bude to něco, co nedokážeme vnímat," dodala Bidesová.
Muzeum podalo oficiální stížnost u polského generálního prokurátora, práce Bidesové byla odstraněna a sama studentka je v disciplinárním řízení. Někteří učitelé však mají pro její akt pochopení a brání ji na základě "tvůrčí a kulturní svobody".