Polská premiérka Beata Szydlová označila za arogantní výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Polsko se v Evropě dostává do izolace a je v konfliktu s hodnotami EU. Důvodem takových vyjádření podle ní může být nedostatek politických zkušeností francouzského prezidenta.
Na Macronova slova pronesená po setkání s jeho bulharským protějškem ve Varně reagoval také polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski, který Macrona obvinil z neznalosti. Polské ministerstvo zahraničí si předvolalo zástupce francouzské diplomacie ve Varšavě, aby proti Macronovým výrokům protestovalo.
"Prezidentovi doporučuji, aby byl smířlivější... Možná jsou jeho arogantní poznámky výsledkem nedostatku zkušeností," uvedla na Macronovu adresu Szydlová. "Prezidentovi doporučuji, aby se soustředil na záležitosti své vlastní země. Možná pak bude schopen dosáhnout stejných hospodářských výsledků a stejné úrovně bezpečnosti pro občany, jakou zaručuje Polsko," uvedla Szydlová.
Polská premiérka dále poznamenala, že o budoucnosti Evropy nebude rozhodovat Macron, ale že bude utvářena všemi členskými státy.
"Polsko se nedostává do izolace," prohlásil také polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Řekl to po setkání se svými kolegy z Rumunska a Turecka a s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. "Nyní hostíme důležité setkání, takže prezident Macron nesleduje pečlivě zprávy, neví, co se děje v této části Evropy," řekl dále šéf polské diplomacie. "Ale to se stává," dodal.
Waszczykowského náměstek Marek Magierowski "naléhavě" pozval na ministerstvo chargé d'affaires francouzského velvyslanectví Sylvaina Guiauguéa, aby mu tlumočil pobouření polské vlády, která se staví "proti všem krokům vedoucím k rozdělování a oslabování EU", a proto by i Francie měla zavrhnout "řeč rozporů a rozbíjení jednoty EU".
Francouzský prezident po setkání se svým bulharským protějškem Rumenem Radevem mimo jiné prohlásil, že těmi kroky, které učinila konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS), se Polsko samo v Evropě izoluje. Varšava se rozhodla pustit se s EU do sporů na mnoha frontách, a nebude proto schopna určovat budoucí směr vývoje evropského bloku, řekl také Macron.
Francouzský prezident zavítal do Bulharska poté, co ve čtvrtek navštívil Rumunsko a ve středu se v Salcburku setkal s rakouským kancléřem Christianem Kernem, českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedou slovenské vlády Robertem Ficem. Fakt, že na cestě po střední a jihovýchodní Evropě opominul Maďarsko a Polsko, vyvolal značnou pozornost.
Polska se po setkání s Macronem zastal bulharský premiér Bojko Borisov. Otevřená konfrontace mezi jednotlivými členskými zeměmi EU je podle něj zničující. Správným řešením je dialog a hledání řešení. Polsko a Maďarsko nejsou jen našimi přáteli, ale i součástí EU, dodal Borisov.
Elysejský palác v reakci na výroky Szydlové a Waszczykowského podle polského listu Gazeta Wyborcza ujistil, že prezident nekritizuje ani východoevropské státy, ani polskou společnost, ale své kritické úvahy adresuje výlučně polské vládě, a to kvůli nerespektování evropských zásad, jak jí to již vytýká Evropská komise.
Sám deník v komentáři poznamenal, že Macron je upřímný "až to bolí", ale výrazně rozlišuje mezi polskou vládou a Poláky, kteří si zaslouží něco lepšího. Ale vláda Szydlové se sama vylučuje z jednání o možném kompromisu, když tvrdí, že až do konce vytrvá ve svém odporu. Přestože ke změně směrnice postačí pouze kvalifikovaná většina, čili Polsko ji nebude moci vetovat, ale bude ji muset respektovat v podobě, kterou vyjednají jiní. "Snad to nebude izolace, ale bude jí to k nerozeznání podobné. Takovou diplomatickou porážku vlády už nebude možné zamaskovat křikem," předpověděla Gazeta Wyborcza.