Německá kancléřka Angela Merkelová bude v Polsku jednat s vrcholnými představiteli země, jejíž vláda má zásadně odlišný pohled na budoucí podobu Evropské unie. Během návštěvy, kterou média označují za jedno z nejdůležitějších německo-polských jednání za poslední desetiletí, se Merkelová sejde jak s premiérkou Beatou Szydlovou, tak s vůdcem vládní strany Jaroslawem Kaczyńským.
Právě šéf konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) považovaný za hlavního hybatele vládní politiky je dlouholetým zastáncem oslabování role evropských institucí a kritikem blízkého spojenectví s Německem, které posilovala předchozí středopravá vláda během osmi let u moci. Kaczyńského strana vidí v užší evropské integraci, o níž usiluje Merkelová, hrozbu pro zachování polské identity. Současný kabinet, který je u moci od listopadu 2015, přestal mluvit o brzkém přijetí eura, jež prosazoval jeho předchůdce.
"Rok 2017 bude velmi důležitý pro evropskou integraci a rozhodnutí učiněná letos určí směr pro budoucnost EU," řekl polský analytik mezinárodních vztahů Sebastian Plociennik, podle něhož je návštěva kancléřky jedním z nejvýznamnějších německo-polských vrcholných jednání od vstupu země do unie v roce 2004.
Polští diplomaté se přitom shodují, že Kaczyński v souvislosti s připravovaným britským odchodem z EU, který jej připraví o nejsilnější euroskeptické partnery, poněkud mírní protiintegrační rétoriku a může nabídnout Merkelové vstřícnější přístup, než by mnozí očekávali.
Poláci, jejichž velká většina v průzkumech podporuje členství země v EU, jsou si dobře vědomi toho, že den před cestou do Polska mluvila kancléřka o "dvojrychlostní" Evropě, v níž by po odchodu Británie mohly užší jádro tvořit Německo, Francie a země Beneluxu, které by byly vázány těsnějšími finančními pravidly. Kancléřka zároveň přijíždí do Varšavy v době, kdy tam z Bruselu míří kritika týkající se některých kontroverzních kroků vlády, které podle polské opozice nabourávají demokratické principy a mají za cíl posílení moci PiS.