Jak stabilizovat Libyi, radili se mocní v Římě

Zahraničí
13. 12. 2015 16:44
V Římě se konala mezinárodní konference o Libyi.
V Římě se konala mezinárodní konference o Libyi.

Spojené státy a Itálie předsedaly nedělní mezinárodní konferenci, která měla přimět soupeřící libyjské frakce uzavřít dohodu o společném vládnutí a stabilizovat Libyi. Na konferenci, která se konala v Římě pod záštitou OSN, byli ministři 18 států, mezi nimi stálých členských zemí Rady bezpečnosti OSN a afrických států; později se k nim připojili také zástupci libyjských frakcí.

Za USA byl přítomen ministr zahraničí John Kerry, za Itálii jeho rezortní kolega Paolo Gentiloni a za OSN vyslanec pro Libyi Martin Kobler.

Konferenci předcházela tuniská jednání zástupců dvou libyjských vlád a parlamentů, kteří se v pátek zavázali, že ve středu podepíší v Maroku dohodu prosazovanou OSN. Počítá se v ní s vytvořením vlády národní jednoty. Jestliže dohodu jedna ze stran nedodrží, hrozí jí uvalení sankcí RB OSN. V opačném případě může vláda počítat s mezinárodní vojenskou pomocí pro boj proti terorismu a nelegální migraci. Cílem římské konference bylo projevit solidaritu s Libyjci.

Na konferenci, která se konala v Římě pod záštitou OSN, byli ministři osmnácti států.Kdyby se po dlouhé snaze sblížit soupeřící vlády podařilo dohodu podepsat, musí ji ještě ratifikovat oba parlamenty, z nichž jeden sídlí v Tripolisu a druhý v Tobrúku, tedy stejně
odděleně jako obě vlády. V Tripolisu se už v pátek konala demonstrace proti dohodě.
Kobler působil jako zprostředkovatel tuniských jednání, do nichž bylo zapojeno 40 členů obou parlamentů. Kobler na konferenci ujistil, že si je jist, že ve středu dohoda podepsána bude.

Podle ní by měla do února vzniknout prezidentská rada, která jmenuje kabinet, vedení centrální banky a státní ropné společnosti a zahájí přesun parlamentu, který sídlí nyní v Tobrúku, do Tripolisu. Mandát sjednoceného parlamentu bude prodloužen nejméně o rok.

Itálie, vzdálená jen 300 kilometrů od Libye a ohrožená stále připlouvajícími loďmi s uprchlíky, je připravena ujmout se vedení případné mezinárodní vojenské intervence proti radikálům z Islámského státu působícím hlavně v okolí Syrty a proti pašerákům lidí. Požaduje ale, aby Libye měla jednu mezinárodně uznávanou vládu a aby OSN poskytla k intervenci jasný mandát.

Libye je destabilizovaná od revolučního roku 2011 a svržení bývalého vůdce Muammara Kaddáfího. Souboje kmenově vázaných ozbrojených frakcí, které se podílely na Kaddáfího odstranění, vedly k vytvoření dvou vlád a brání vybudování fungujících vládních a bezpečnostních institucí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ