Ostrov Lesbos
Na každého migranta jeden policista. "Deportace jsou chyba, utečeme znovu"
02.04.2016 09:32 Aktualizováno 02.04. 18:25
Řecko se chystá vrátit do Turecka asi 750 migrantů, kteří mají být přepraveni z řeckého ostrova Lesbos do západotureckého přístavu Dikili během tří dnů. Tuto informaci dosud nepotvrdily řecké úřady. "Přípravy jsou v plném proudu," uvedl bez dalších detailů vládní zmocněnec pro uprchlíky Jorgos Kyritsis. Turecko jen během soboty zabránilo desítkám lidí odplout do Řecka.
Již dříve agentura AP s odvoláním na nejmenované řecké úředníky napsala, že deportace uprchlíků z Řecka do Turecka zřejmě začnou v pondělí z řeckého ostrova Lesbos. Na cestě by migranty měl provázet silný policejní doprovod, v eskortě se počítá s jedním policistou na jednou migranta. Deportované mají z uprchlických táborů přepravit k pronajatým lodím autobusy. Na operaci by se podle zdroje z řecké vlády měly podílet asi čtyři stovky policistů z unijní agentury Frontex.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Asi 750 uprchlíků by mělo být z Lesbu do Dikili dopraveno od pondělí do středy na palubě dvou tureckých lodí, které budou pod velením Frontexu, uvedla řecká agentura ANA.
Zelenou celé operaci dal řecký parlament v pátek, když schválil ve zrychleném řízení příslušný zákon. Zákon vychází z dohody Bruselu s Ankarou, že běženci, kteří připlují po 20. březnu z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni do Turecka. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl. Uprchlíci budou moci být vraceni zpět i proti jejich vůli. Případ každého běžence ale musí být přezkoumáván individuálně.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a ochránce lidských práv znepokojuje, že registrační střediska v Řecku se změnila v tábory, kde jsou zadržováni uprchlíci, kteří riskovali své životy a draze platili za přepravu do Evropy, aby nakonec byli odesláni zpět do Turecka. Mají také obavy ohledně péče o migranty, jakož i o to, že někteří mohou být nuceni vrátit se zpět do válčící Sýrie.
"Nemůžeme zpátky," řekl stanici BBC jeden z běženců. "Zopakujeme si cestu znovu a znovu, pokud to bude zapotřebí, protože utíkáme pryč, abychom si zachránili život," dodal.
Proti navracení uprchlíků protestovaly stovky lidí v Dikili. Demonstrantům vadí především dopad, který podle nich bude mít příchod uprchlíků na turistický ruch či bezpečnost. Starosta Mustafa Tosun prohlásil, že obyvatelé "rozhodně nechtějí v Dikili uprchlický tábor".
Turecko připravuje dvě střediska pro migranty, vracené z Řecka. V Çeşme, ležící naproti řeckému ostrovu Chios, jsou podle starosty už nataženy elektrické kabely a vodovodní trubky na určené místo. Počítá se s postavením stanů, kde se budou snímat otisky prstů, a sanitárních zařízení. Turečtí představitelé trvají na tom, že tyto střediska poslouží jen k registraci migrantů, kteří mají být co nejrychleji odesláni do utečeneckých táborů. Druhé středisko má vzniknout právě u Dikili, ale podle zpravodaje britské stanice BBC bylo toto místo pusté.
Turecko se kromě zpětného přijímání běženců snaží zastavovat jejich proud do Řecka už na svém území. Během dneška pobřežní stráž znemožnila odplout na ostrov Lesbos skupině 63 Palestinců a Syřanů, kteří se chystali na moře v Dikili.
O životaschopnosti unijního plánu panují podle BBC silné pochyby, a to v neposlední řadě kvůli obavám ze špatného zacházení s uprchlíky v Turecku, které některé organizace i některé unijní státy odmítají uznat za "bezpečnou zemi".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.