Necelý týden po návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva ve Washingtonu bylo v USA v neděli zadrženo deset osob podezřelých ze špionáže ve prospěch Ruska. Jedenáctý a poslední člen skupiny byl zadržen na letišti v kyperské Larnace, když se pokoušel dostat do Budapešti.
Ruské ministerstvo zahraničí označilo zatčení údajných proruských špionů v USA za neopodstatněné a nesprávné a za krok zpět do období studené války. Jde o jeho první reakci na zprávu o odhalení skupiny údajných špionů v USA. Je podle něj politováníhodné, že obvinění přichází v době, kdy americká vláda hovoří o obnově dobrých vztahů k Rusku.
ČTĚTE TAKÉ: Lavrov: Rusko čeká na vysvětlení zatčení špionů
USA oznámily zatčení deseti Rusů kvůli špionáži
Kyperská policie oznámila, že hledaný člen jedenáctičlenné skupiny Robert Christopher Metsos byl dnes ráno dopaden na letišti v Larnace, odkud chtěl odletět do Budapešti. Soudce ho propustil na kauci 20 tisíc eur (půl milionu korun) s příkazem dostavit se do 30 dní k soudu, kde s ním začne řízení o vyhoštění. Soudce řekl, že pátrání po Metsosovi bylo zahájeno kvůli podezření z praní špinavých peněz a špionáže.
Podle dokumentů amerického soudu Metsos skupině obstaral peníze. Přijal je prý od ruského vládního pracovníka z ruské mise při OSN a zakopal je v parku v severní Virginii, odkud je později vykopali jiní dva členové skupiny.
Pět členů skupiny stanulo v pondělí před soudem. Skupina dostala podle zdrojů z USA úkol infiltrovat se do politických kruhů ve Spojených státech a získat informace o zbraních, diplomatické strategii a politickém vývoji. Nakolik se jí to podařilo, zatím není jasné. FBI jejich počínání sledovala několik let.
Moskva opakovaně západní státy viní z toho, že navzdory ukončení studené války pokračují ve špionáži proti Rusku. Západ tvrdí, že ve špionáži, zejména obchodní a vědecké, pokračuje také Rusko.
Pět ze zatčených stanulo v pondělí před newyorským soudem. Čtyřem z nich byla přečtena jejich práva a z obav, že by mohli opustit USA, budou ve vazbě až do dalšího soudního státní stanoveného na čtvrtek. Pátá osoba, Anna Chapmanová, požádala o propuštění na kauci, ale nebylo jí vyhověno. Před soudem stane 27. července.
V případě usvědčení hrozí zatčeným za špionáž pět let a za praní špinavých peněz 20 let vězení.
Zástupce prokurátora Michael Farbiarz označil první body obvinění za "špičku ledovce" a sdělil, že se po celých Spojených státech prohledávají podezřelé objekty. "Ty osoby byly vycvičeny společně. Jádrem toho je (jejich) pocit zklamání," řekl Farbiarz.
Většina z deseti osob je podle všeho ruské národnosti. Zatčení tvrdí, že jsou Američané, Kanaďané či Peruánci. Žena vystupující pod jménem Tracey Foley měla britský pas. Podle úřadů se však většinou jedná o Rusy.
Foto: http://www.profimedia.cz/, ČTK/AP