Převážně muslimské Turecko potřebuje podle tamějšího předsedy parlamentu ústavu spojenou s náboženstvím a sekularismus by měl být z nového základního zákona vyloučen. Ismail Kahraman tak prý naznačil možný rozchod se základními principy moderní turecké republiky. Vládnoucí proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje ale popřela plány na takto zásadní změnu základního zákona.
Vládnoucí proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) usiluje o změnu ústavy platné od 80. let po vojenském převratu, aby mimo jiné posílila pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Jeho kritici se ale obávají, že tento politik s autoritářskými sklony bude koncentrovat ve svých rukou příliš moci. Přitom je neuklidňuje příslib AKP, že součástí ústavy mají být i evropské normy lidských práv.
"Především by nová ústava neměla být sekulární," prohlásil šéf parlamentu na jedné konferenci podle videa kolujícího v tureckých médiích.
"Proč bychom jakožto muslimská země měli být v situaci, kdy ustupujeme od náboženství? Jsme muslimskou zemí. Proto musíme mít náboženskou ústavu," citovala Kahramana agentura Anadolu.
"Chaos na Blízkém východě je výsledkem postojů, které stejně jako vy dělají z náboženství nástroj politiky," reagoval na internetu šéf kemalistické opozice Kemal Kiliçdaroglu. "Sekularismus je tu proto, aby každý mohl prožívat svobodně svou víru, pane Kahramane," dodal.
Předseda komise zabývající se přípravou textu nové ústavy a významný člen AKP Mustafa Şentop prohlásil, že strana nemá žádné plány na to, aby odstranila z ústavy "princip sekularismu". Totéž potvrdili i další činitelé AKP.
V posledních letech je AKP stále častěji kritizovaná za to, že navzdory proklamacím o zachování sekularismu usiluje o islamizaci země. Například byl přijat zákon ztěžující přístup k alkoholu, regulovány jsou i sociální sítě a výjimečné nejsou ani tresty za "rouhání" kvůli kritice proroka Mohameda.
Turecký stát oddělil od náboženství zakladatel moderního Turecka Mustafa Kemal Atatürk po rozpadu osmanské říše, který následoval po prohrané první světové válce. Od té doby turecká armáda, která se pasovala do role strážkyně Kemalova odkazu, několikrát provedla státní převrat, aby zabránila podle názoru jejích představitelů přílišné islamizaci země.