Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí navrhl OSN rozpustit Švýcarsko. O jeho požadavku by mělo údajně jednat nadcházející Valné shromáždění, které se sejde v New Yorku 15. září. Švýcaři sami reagují, různě, třeba vtipy na webu.
V nich si země Helvétského kříže třeba porcuje plukovníkovu říši, odsuzuje Kaddáfího na nucené práce v sýrárně anebo k návštěvě švýcarské krávy v jeho beduínském stanu. Libyjský vůdce ji musí navíc podojit.
O Kaddáfího plánech informovala švýcarskou televizi místopředsedkyně zahraničního výboru dolní komory švýcarského parlamentu Christa Markwalderová.
Kaddáfí podle ní se stejným návrhem přišel už v červenci během summitu zemí G8 v Itálii, nyní ho ale formálně předložil světové organizaci k posouzení.
Kaddáfí požaduje rozdělení švýcarského teritoria podle jazykových hranic mezi jeho sousedy Francii, Itálii a Německo, vysvětluje Markwalderová.
Návrh Tripolisu je zjevná provokace a pravděpodobně souvisí s loňským zatčením Kaddáfího syna Hannibala v Ženevě, kvůli němuž se vážně zhoršily vztahy mezi Libyí a alpskou republikou. Spolu se svou těhotnou manželkou čelil Hannibal obvinění z ublížení na zdraví za údajné fyzické týrání služebnictva.
Prominentní libyjský pár pak propustila na kauci půl milionu švýcarských franků (asi 8,4 milionu korun).
Libyjci už přes rok zadržují dva švýcarské obchodníky a nedovolují jim opustit zemi (v podstatě za ně žádají vysoké výkupné), omezili lety do Švýcarska i vydávání víz Švýcarům. V říjnu Tripolis oznámil, že alpské republice také pozastaví dodávky ropy.
Libye má tento rok zástupce v předsednictvu Valného shromáždění. Markwalderová se proto obává, že využije svého postavení proti její vlasti. Švýcarská diplomacie se prý nyní snaží zabránit tomu, aby na půdě Valného shromáždění propukla nějaká skandální výměna názorů.
Server curyšského deníku Tages-Anzeiger nicméně cituje profesorku mezinárodního práva Basilejské univerzity Anne Petersovou, která tvrdí, že Kaddáfího návrh nemá žádnou šanci na úspěch. Útokem na suverenitu států podle ní Kaddáfí hrubě porušuje mezinárodní právo.
Zavřít plukovníka jako otroka do sýrárny, bacit s ním o zem
Zpravodajský server 20Minuten zase cituje experta na OSM a profesora Bernské univerzity Waltera Kälina, podle něhož jde o bouři ve sklenici vody. Kaddáfího „snahy" odporují už samotné Chartě OSN. Podle Kälina nejsou ovšem absurdní požadavky vůči OSN žádnou výjimkou, organizace se jimi ale opravdu nezabývá.
20Minuten současně vyzval své krajany, aby usedli k Photoshopu, vrátili Kaddáfímu úder a humorně ukázali pouštnímu baronovi, zač je toho loket a jak že vidí Libyjcovo kašpárkovo divadlo.
Čtenáři se nedali dlouho pobízet a na webových stránkách 24Minuten ukazují, jak by se jejich země měla s Kaddáfím vypořádat a co si o něm myslí. Potomci Viléma Tella si tak rozdělují Libyi mezi sebe, jejich tradiční zápasníci třískají s Kaddáfím o zem, zavřou ho makat do sýrárny, nebo ho nutí pást na alpských svazích velbloudy.
Foto: 20MInuten a ČTK/AP