Kapitán airbusu se prý snažil rozbít dveře pomocí sekery

Zahraničí
27. 3. 2015 09:40
Kapitán německého airbusu A320 se snažil dostat do kokpitu pomocí sekyry.
Kapitán německého airbusu A320 se snažil dostat do kokpitu pomocí sekyry.

Kapitán německého airbusu A320, který se v úterý zřítil ve Francii, se snažil dostat do pilotní kabiny, kam ho nechtěl pustit druhý pilot, i pomocí sekyry. S odvoláním na bezpečnostní zdroje to uvedl německý list Bild. Ten rovněž napsal, že sedmadvacetiletý druhý pilot před šesti lety trpěl vážnou depresí a byl rok a půl v péči psychiatrů. Od té doby byl prý lékaři soustavně sledován. V místě úterní havárie německého airbusu ve francouzských Alpách se v pátek za rozbřesku obnovilo především pátrání po druhé černé skříňce s technickými záznamy o letu.

Z rozboru záznamníku hovorů v pilotní kabině podle vyšetřovatelů vyplývá, že druhý pilot využil okamžiku, kdy kapitán odešel na toaletu. Zpět ho navzdory opakovaným výzvám a bušení na dveře z neznámých důvodů nepustil a zahájil klesání, které skončilo pádem stroje v Alpách a smrtí všech 150 lidí na palubě.

Odborníci také pokračují ve sběru vzorků DNA s cílem postupně identifikovat všech 150 obětí katastrofy.Kapitán letu společnosti Germanwings použil sekyru, která se nacházela na palubě stroje, a pokoušel se s její pomocí prorazit pancéřované dveře a zabránit katastrofě, píše Bild.

Mluvčí německé společnosti listu potvrdila, že sekyra bývá na palubě každého podobného letounu. "Je součástí bezpečnostního vybavení letounů A320," řekla mluvčí.

Bild s odvoláním na interní dokument společnosti Lufthansa také tvrdí, že druhý pilot trpěl dlouhodobými psychickými obtížemi. Ty podle bulvárního listu mohly vygradovat kvůli krizi ve vztahu s přítelkyní, který prý spěl k rozchodu. Místní list Westerwälder Zeitung napsal, že Andreas Lubitz s přítelkyní žil sedm let a že společně bydleli.

Němečtí vyšetřovatelé ve čtvrtek prohledali Lubitzův byt na předměstí Düsseldorfu a dům jeho rodičů v městečku Montabaur, kde prý našli "významnou stopu". Nic bližšího ale neuvedli. Z fotografií je zřejmé, že policisté na expertizy odvezli dokumenty a také počítače, uvedli ale, že neobjevili žádný sebevražedný vzkaz.

Z údajů leteckého portálu Flightradar24, který sleduje údaje z automatických odpovídačů jednotlivých letounů, vyplývá, že před nehodou airbusu byl přeprogramován jeho autopilot. Letecká hladina údajně byla snížena z 38 tisíc stop (11 600 metrů) na minimální možnou výšku 100 stop (30 metrů).

Pátrání bylo v pátek znovuobnoveno

V místě úterní havárie německého airbusu ve francouzských Alpách se v pátek za rozbřesku obnovilo především pátrání po druhé černé skříňce s technickými záznamy o letu. Odborníci také pokračují ve sběru vzorků DNA s cílem postupně identifikovat všech 150 obětí katastrofy, uvedla z místa zpravodajská televize France24.

Záchranáři prohledávají hory, pátrání jim stěžuje členitý terén.Najít záznamník letových parametrů FDR (Flight Data Recorder), který registruje výšku letu, rychlost či stav palubních přístrojů, je prioritou. Bude to ale složité, protože hledané zařízení nevysílá signál. Navíc místo dopadu vysoko v horách je velmi členité, v pátrání podle televize pomáhají horolezci.

Krátce po neštěstí se už našla první ze dvou skříněk, a to zvukový záznamník, který nahrává konverzaci mezi piloty, s leteckými dispečery i veškeré další zvuky v kabině. Zatímco vyšetřovatelé v Německu a dalších zemí odebírají vzorky DNA v obydlích obětí, francouzské týmy sbírají ostatky a určují jejich DNA ke konečné identifikaci mrtvých. Toto pátrání potrvá více dní, uvedl bez dalšího upřesnění podle France24 představitel stovky členů pátracích týmů, kterým opět pomáhají vrtulníky.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Dita Alangkara

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ