Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, obviněný u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, se při druhém slyšení u soudu odmítl vyjádřit ke své vině či nevině. Soudce v souladu s pravidly této instituce jeho jménem do spisů zapsal, že se cítí nevinen ve všech bodech obžaloby.
Karadžić se odmítl ke své vině vyslovit už při prvním slyšení soudu 31. července a uplatnil svoje právo vzít si třicet dní na rozmyšlenou. Dnes se k soudu dostavil bez právníků a potvrdil, že se nechce nechat zastupovat a bude se hájit sám.
"Ještě jsem si nesestavil svůj tým právních pomocníků," řekl Karadžić a vysvětlil, že se nechce vyslovovat ke své vině, dokud nebude hotova nová verze obžaloby, na jejímž základě má být souzen. Její původní podoba pochází z roku 2000.
Obžaloba vůči bývalému bosenskosrbskému předákovi obsahuje jedenáct obvinění, mezi nimiž jsou dvě z genocidy; jedno se týká tři a půl roku trvajícího obklíčení a ostřelování Sarajeva a druhé masakru téměř osmi tisíc Muslimů v Srebrenici v roce 1995.
Soud s Karadžičem by měl začít počátkem příštího roku poté, co budou dokončeny procedurální přípravy. Podle některých expertů se Karadžić bude snažit zahájení procesu oddálit a využít ho potom především k prezentování svých názorů na konflikt. Prokurátoři a soudci se naopak budou snažit jednání urychlit, aby se vyhnuli zdlouhavému řízení jako v případě bývalého jugoslávského předáka Slobodana Miloševiče. Soud s Miloševičem se vlekl čtyři roky a obžalovaný nakonec zemřel v roce 2006 ještě před vynesením rozsudku.
Karadžić označuje soud za podjatý. Už při prvním slyšení u soudu tvrdil, že mu bývalý americký vyjednávač Richard Holbrooke před více než deseti lety zajistil imunitu před stíháním výměnou za slib, že se plně stáhne z politického a veřejného života. Holbrooke to rázně popřel. Karadžić nyní tvrdí, že se ho Spojené státy snaží zlikvidovat. Žádá, aby byli Holbrooke a s ním i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová předvoláni jako svědci.
Foto: AP, Reuters