Karadžić se u tribunálu <span>odmítl vyjádřit</span> ke své vině

Zahraničí
29. 8. 2008 18:16
Radovan Karadžić u Mezinárodního trestního tribunálu.
Radovan Karadžić u Mezinárodního trestního tribunálu.

Radovan Karadžić u Mezinárodního trestního tribunálu.Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, obviněný u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, se při druhém slyšení u soudu odmítl vyjádřit ke své vině či nevině. Soudce v souladu s pravidly této instituce jeho jménem do spisů zapsal, že se cítí nevinen ve všech bodech obžaloby.

Karadžić se odmítl ke své vině vyslovit už při prvním slyšení soudu 31. července a uplatnil svoje právo vzít si třicet dní na rozmyšlenou. Dnes se k soudu dostavil bez právníků a potvrdil, že se nechce nechat zastupovat a bude se hájit sám.

"Ještě jsem si nesestavil svůj tým právních pomocníků," řekl Karadžić a vysvětlil, že se nechce vyslovovat ke své vině, dokud nebude hotova nová verze obžaloby, na jejímž základě má být souzen. Její původní podoba pochází z roku 2000.

Obžaloba vůči bývalému bosenskosrbskému předákovi obsahuje jedenáct obvinění, mezi nimiž jsou dvě z genocidy; jedno se týká tři a půl roku trvajícího obklíčení a ostřelování Sarajeva a druhé masakru téměř osmi tisíc Muslimů v Srebrenici v roce 1995.

Bosenské muslimky sledují přenos procesu z Haagu.Soud s Karadžičem by měl začít počátkem příštího roku poté, co budou dokončeny procedurální přípravy. Podle některých expertů se Karadžić bude snažit zahájení procesu oddálit a využít ho potom především k prezentování svých názorů na konflikt. Prokurátoři a soudci se naopak budou snažit jednání urychlit, aby se vyhnuli zdlouhavému řízení jako v případě bývalého jugoslávského předáka Slobodana Miloševiče. Soud s Miloševičem se vlekl čtyři roky a obžalovaný nakonec zemřel v roce 2006 ještě před vynesením rozsudku.

Karadžić označuje soud za podjatý. Už při prvním slyšení u soudu tvrdil, že mu bývalý americký vyjednávač Richard Holbrooke před více než deseti lety zajistil imunitu před stíháním výměnou za slib, že se plně stáhne z politického a veřejného života. Holbrooke to rázně popřel. Karadžić nyní tvrdí, že se ho Spojené státy snaží zlikvidovat. Žádá, aby byli Holbrooke a s ním i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová předvoláni jako svědci.

Foto: AP, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Papež pozdravil věřící, poselství Městu a světu ale přednesl ceremoniář

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Chystáte se do USA? Na hranicích vám mohou prohledat mobil i bez důvodu

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ