<span>Karadžić se zabydluje</span> v haagském vězení

Zahraničí
30. 7. 2008 12:00
Dozorci vazební věznice OSN vyhlížejí příjezd Karadžiče.
Dozorci vazební věznice OSN vyhlížejí příjezd Karadžiče.

Pohled na celu ve věznici na předměstí Haagu.Zdravotní prohlídka a samostatná cela s koupelnou a pracovním koutem. Takové přijetí čekalo na Radovana Karadžiče po jeho převozu do vazebního řízení OSN na předměstí Haagu. Bývalý bosenskosrbský prezident byl do Nizozemska letecky dopraven dnes ráno.

Před mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii se má zpovídat z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

ČTĚTE TAKÉ: Karadžić se přiblížil soudu, už je v Haagu

Protože se Karadžić chce hájit před tribunálem sám, je pravděpodobné, že bude mít k dispozici kancelář s počítačem a připojením k internetu. Podobný postup zvolil tribunál i v případě bývalého srbského vůdce Slobodana Miloševiče, který se rovněž hájil sám.

FOTOGALERIE  ZDE

 

První Karadžičovo slyšení před soudem lze očekávat během několika dnů. Obvykle je při něm čtena obžaloba. Karadžić může požádat, aby byl přečten pouze stručný výtah z obvinění, případně může vyslechnutí obžaloby zcela odmítnout.

Karadžić bude vyzván, aby se vyjádřil k obvinění. Pokud odmítne, budou další procedury přerušeny na třicet dní, po jejichž uplynutí bude opět vyzván k vyjádření. Pokud odmítne i podruhé, bude to automaticky považováno za odmítnutí viny.

Dozorci vazební věznice OSN vyhlížejí příjezd Karadžiče.Délku soudního řízení lze jen těžko předvídat. Některé případy soud uzavřel během několika měsíců, většina ale trvá jeden až dva roky. Proces se Slobodanem Miloševičem vstupoval do svého pátého roku, když Milošević v březnu 2006 zemřel.

Karadžić, jemuž se od poloviny 90. let dařilo skrývat pod změněnou identitou, se má zodpovídat mimo jiné i z podílu na masakru 8 tisíc bosenských Muslimů ve východobosenské Srebrenici v roce 1995. Tento zločin je označován za největší masakr civilistů v Evropě od druhé světové války.

Podle stanice CNN třiašedesátiletému Karadžičovi hrozí trest 40 let vězení. Vzhledem k jeho věku by se rovnal doživotnímu trestu.

Ve vazební věznici ve Scheveningenu na předměstí Haagu je v současnosti 37 osob obžalovaných v souvislosti s válkami v Chorvatsku, Bosně a Kosovu. Podle propuštěných nepanuje za zdmi zařízení mezi někdejšími nepřáteli etnická rivalita. Většina zadržovaných se mezi sebou stýká, společně vaří, sportují, hrají hry a slaví náboženské svátky.

Foto: AP

Autor: ČTK , - ms -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ