Katastrofu v Nepálu nepřežilo 12 lidí z EU, tisíc se pohřešuje

Zahraničí
1. 5. 2015 15:45
Připravujeme podrobnosti.
Připravujeme podrobnosti.

Mezi oběťmi zemětřesení v Nepálu z minulé soboty je potvrzených dvanáct občanů Evropské unie. Dalších tisíc lidí ze zemí unie je pohřešováno, sdělila šéfka delegace EU v Nepálu Rensje Teerinková. Celkový počet mrtvých podle nepálských úřadů překročil 6200.

"Nevíme, kde jsou nebo kde by mohli být," řekla velvyslankyně EU Teerinková o nezvěstných s tím, že jde většinou o turisty z oblastí Langtang a Lukla.

Langtang oblíbený pro trekkingovou turistiku leží severně od metropole Káthmándú a byl zasažen mohutnou lavinou a sesuvy půdy. Lukla je výchozím bodem pro devítidenní podchod do základního tábora pod Everestem.

Mezinárodní i místní záchranářské týmy se v současnosti snaží dostat se do odlehlejších oblastí Nepálu. Chybějí zejména vrtulníky, ale i běžná velká motorová vozidla pro rychlejší přesuny a také pro přepravu odříznutých turistů i  místních obyvatel.

Mezi odříznutými turisty je zřejmě i několik Čechů, kteří uvízli v nedostupné oblasti Lho. Zprostředkované zprávy od jedné české občanky má pojišťovna Generali, která pro ženu připravila leteckou přepravu do Káthmándú. "Nám se podařilo zajistit helikoptéru, ale bohužel se nemůžeme stále spojit s klientkou," řekl mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Vrtulník by podle Cívky mohl případně z okolí kláštera v oblasti Lho dopravit i další uvízlé Čechy. "Asistenční služba mluvila s lidmi z kláštera, snad by tam někde měli být poblíž nějací další Češi, ale od jiné pojišťovny, a s těmi už je jejich pojišťovna také v kontaktu," dodal mluvčí Generali.

Český rozhlas Radiožurnál (ČRo) informoval o skupině deseti českých turistů uvězněných v nepálském údolí mimo hlavní město, kteří jsou v pořádku a které kontaktovalo české ministerstvo zahraničí. Chybí jim ale podle jejich slov další informace, jak se z odlehlého místa bezpečně dostat.

Podle diplomatů je pátrání po nezvěstných cizincích komplikované proto, že málokdy nahlašují svým ambasádám, kde se pohybují. To se projevilo i loni na podzim, kdy desítky lidí zahynuly v Nepálu při sněhové vánici a lavinách. Úřady poté slibovaly, že nad pohybem turistů zpřísní dohled.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , Manish Swarup

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ