Vedoucí představitelé znepřátelených komunit kyperských Turků a kyperských Řeků se dnes dohodli na urychlení mírového procesu. Kyperský prezident Demetris Christofias a vůdce kyperskoturecké části Mehmet Talat slíbili, že se budou od nynějška každý týden scházet k jednáním o sjednocení rozděleného ostrova.
Christofias a Talat se od obnovy rozhovorů minulý měsíc setkali již počtvrté. Na nepoužívaném nikósijském letišti, které leží v nárazníkové zóně rozdělující ostrov na dvě části, spolu dnes hovořili více než tři hodiny.
Vyslanec OSN Alexander Downer, někdejší australský ministr zahraničí, který je prostředníkem dialogu, sdělil, že Christofias a Talat se domluvili na pravidelných každotýdenních schůzkách, aby "udrželi mírový proces v chodu". Další jednání je naplánováno na pondělí.
Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy do severní části vstoupila turecká vojska v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků, kteří chtěli ostrov připojit k Řecku.
Zatímco jižní část Kypru se od té doby stala členem Evropské unie, Severokyperskou tureckou republiku, vyhlášenou jednostranně v severní části ostrova v roce 1983, uznává pouze Ankara.
Rozhovory mezi oběma stranami byly po čtyři roky ve slepé uličce poté, co kyperští Řekové v roce 2004 v referendu odmítli plán OSN na sjednocení, který naopak podpořila většina kyperských Turků.
V současnosti se jednání soustřeďují na rozdělení moci v plánovaném federálním státě a podle Downera dnešní schůzka přinesla v této otázce pokrok. Christofias nicméně později novinářům řekl, že lze očekávat složitá jednání, a vyzval k trpělivosti.
Kyperští Turci usilují o volnější federaci s rozsáhlými pravomocemi obou států, aby eliminovali dominantní postavení většinových kyperských Řeků. Kyperští Řekové žádají silnou federální vládu, aby zabránili případnému rozpadu Kypru. Problematickými tématy budou podle analytiků rovněž bezpečnostní záruky či dělení majetku.
Bývalý americký prezident James Carter a další členové mezinárodní mírové iniciativy nicméně ve čtvrtek prohlásili, že Kypr je blízko mírové dohodě.
Foto: AP a Reuters