Na řeckém ostrově Lesbos narůstá kvůli uprchlíkům napětí, přiznávají místní představitelé. Ve středu hrozil uprchlíkům v přeplněném táboře Moria zbraní místní 84letý muž. Policie muže zadržela, propustila ho však kvůli jeho pokročilému věku, napsal deník Kathimerini. Muž čelí obvinění z nelegálního držení zbraní. Tábor byl v pondělí zčásti zničen rozsáhlým požárem. Úřady se nyní snaží stovky migrantů, kteří tak přišli o střechu nad hlavou, ubytovat na jiných místech.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Podle jednoho z místních představitelů Nikose Trakellise se situace začíná vymykat kontrole. "Všechno je chaotické. Nemůžete nechávat tři tisíce lidí v prostoru určeném pro 800," uvedl s odkazem na uprchlický tábor. Situace se podle něj s příchodem zimy ještě zhorší. "Začnou demolovat věci, jen aby se zahřáli, a přijdou do našich domovů hledat nějaké jídlo," dodal.
V oblasti došlo rovněž k útokům na demonstranty podporující uprchlickou politiku, které spáchali údajní členové neonacistické strany Zlatý úsvit. Jak uvedla jedna z místních obyvatelek Katerina, obává se, že se podobné střety ještě vyhrotí. "Evropa je nechce. Na ostrovech pro ně není místo. Co s nimi bude? Nakonec tady skončíme tím, že se začneme zabíjet navzájem," dodala.
Na přeplněnost uprchlických zařízení na řeckých ostrovech dlouhodobě poukazují nevládní organizace. Dohoda mezi EU a Ankarou, platná od 20. března, předpokládá, že migranti, kteří po tomto datu připlují na řecké ostrovy a nezískají v Řecku azyl, budou vráceni do Turecka. Takto bylo od března vráceno jen asi 500 migrantů. Za každého vráceného Syřana má EU přijmout z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.
V celém Řecku je nyní asi 60 tisíc migrantů, z toho 13 600 na řeckých ostrovech. Ty mají ale kapacitu uprchlických zařízení jen pro asi 13 600 osob.