Neznalost neomlouvá
Konec nenávistným komentářům! Norský web má řešení
13.03.2017 20:20 Původní zpráva
Dokažte, že tématu rozumíte, a teprve potom vám dovolíme psát komentáře. S touhle novinkou přišel norský zpravodajský web NRKbeta, aby omezil nenávistné poznámky od čtenářů pod svými články. Každý uživatel bude muset nejprve odpovědět na věcné otázky, než mu systém dovolí se k tématu vyjádřit. Informoval o tom Niemlab.
Čtenář bude muset na norském webu NRKbeta projít nejprve malým testerm, ve kterém vybere správné odpovědi na tři otázky. Pak teprve mu systém dovolí napsat pod článek komentář. Cílem je, aby se na webu objevovaly jen komentáře, které se týkají daného tématu, a aby je psali jen lidé, kteří si článek opravdu přečetli.
Před vstupem do internetové diskuse se každému čtenáři nejprve zobrazí upozornění: "Chtěli byste se vyjádřit? Odpovězte na krátký kvíz k tématu. Jsme znepokojení kvalitou komentářů. Proto bychom chtěli zajistit, že všichni, kteří chtějí komentovat, si náš článek přečetli."
Otázky nebudou nijak rozsáhlé ani komplikované. Tvůrci kvízu se chtějí ptát třeba na celkové vyznění článku, na význam některých důležitých zkratek nebo na konkrétní důležité informace, které v textu zazní.
Editor zpravodajského webu Marius Arnesen vidí v kvízu i další výhody. Tím, že donutíme uživatele se zamyslet nad jednoduchými otázkami, jim dáme taky trochu času navíc na promyšlení jejich vlastního komentáře. "Když strávíte 15 sekund nad rozmýšlením odpovědí, může to být těch 15 sekund, během kterých vychladnete a vyhnete se tak zbytečně nenávistnému komentáři," myslí si Arnesen.
Tvůrci webu si jsou vědomi toho, že není složité kvíz obejít nebo v prohlížeči vypnout. Argumentují tím, že otázky nejsou primárně určené pravidelným čtenářům, ale lidem, kteří na web zabrouzdají jen náhodou. Právě oni údajně píší nenávistné a hrubé komentáře nejčastěji.
NRKbeta se obecně u svých článků pyšní košatými komentáři a zajímavými příspěvky stálých blogerů. Převážně se tu objevují pozitivní konverzace. Některé články však zaujmou i čtenáře, kteří web nečtou pravidelně, a právě ti snižují intelektuální úroveň komentářů.
"Otázkami se zároveň snažíme čtenářům naznačit témata k diskusi," podotýká Arnesen.
Stejně tak například Google nedávno oznámil, že pracuje na softwaru, který by uměl identifikovat takzvaně toxické komentáře, tedy hrubé, nenávistné nebo neopodstatněné příspěvky uživatelů v diskusích. Na systému spolupracují třeba světové zpravodajské weby jako The New York Times, The Economist, The Guardian nebo internetová encyklopedie Wikipedia.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.